دوره آموزش داوری درجه یک

تاریخ ثبت مقاله: 1389/09/28

دوره آموزش داوری درجه یک

1. روز اول

1-1 روز اول - جلسه اول

1-1-1 معارفه – آشنایی با مدرس، دستیار مدرس، شرکت‌کنندگان در دوره
1-1-2 بررسی و تایید شرایط حضور شرکت‌کنندگان در دوره و کنترل مدارک آنان
1-1-3 آزمون کتبی داوطلبان جهت آگاهی از دانش قبلی آنان

1-2 روز اول – جلسه دوم

1-2-1 بحث در مورد آزمون و توضیحات مدرس در خصوص نقاط ضعف شرکت‌کنندگان در دوره (نتیجه آزمون جلسه اول)
1-2-2 بحث در مورد برنامه‌ریزی شغلی و شرایط ارتقاء داوران (B.05)
1-2-3 معرفی Fide Actual Hand Book(fide.com home – hand book) و شرح مختصری در مورد فصل‌های AF کتاب

1-3 روز اول – جلسه سوم

1-3-1 قوانین شطرنج (دوره مطالب داوری درجه 3 و 2)
1-3-2 پرسش و پاسخ و بحث شرکت‌کنندگان
1-4 روز اول – جلسه چهارم
1-4-1 قوانین شطرنج – ادامه بحث قبلی

2. روز دوم

2-1 روز دوم – جلسه اول

2-1-1 قوانین شطرنج، ادامه بحث روز قبل – بازی‌های سریع و برق‌آسا
2-1-2 بحث و نتیجه‌گیری در خصوص دوره مطالب داوری درجه 3 و 2

2-2 روز دوم – جلسه دوم

2-2-1 مقدمات برگزاری مسابقه – وظایف برگزار‌کننده (CO=CHIEF ORGANIZER) و سرداور (CA=CHIEF ARBITER).(C.06)
2-2-2 چگونگی تهیه آیین‌نامه برگزاری مسابقه و تعیین مواردی که در آیین‌نامه مسابقه اعلام گردد. (C.06)

2-3 روز دوم – جلسه سوم – کارگاه

2-3-1 تقسیم شرکت‌کنندگان به گروه‌های چهار یا پنج نفره
2-3-2 تهیه آیین‌نامه با نام‌های مختلف (جدول‌بسته، مسابقات قهرمانی استان، مسابقات آزاد، لیگ باشگاه‌ها، مسابقات دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و ...) توسط هریک از گروه‌ها

2-4 روز دوم – جلسه چهارم – ادامه کارگاه

2-4-1 ارائه آیین‌نامه تدوین‌شده توسط نمایندگان گروه‌ها، بحث و تبادل‌نظر پیرامون آیین‌نامه‌های ارائه‌شده و رفع اشکالات آن‌ها
2-4-2 ساعت شطرنج، آشنایی با ساعت، تنظیم وقت، جریمه کردن روی ساعت

3. روز سوم

3-1 روز سوم – جلسه اول

3-1-1 روش‌های مختلف برگزاری مسابقه:
3-1-1-1 مسابقات انفرادی
- دوره‌ای
- حذفی
- سیستم سوئیسی
3-1-1-2 مسابقات تیمی
- دوره‌ای
- حذفی
- سیستم سوئیس

3-1-2 قرعه‌کشی و تعیین شماره بازیکنان در مسابقات با توجه به ریتینگ
1. جداول دوره‌ای
2. جداول سیستم سوئیس
3-2 روز سوم – جلسه دوم (کارگاه)
3-2-1 تقسیم شرکت‌کنندگان به گروه‌های چهار یا پنج نفره
3-2-2 برگزاری مسابقات فرضی توسط گروه‌ها، انجام قرعه‌کشی (حداقل پنج دور)توسط گروه‌های مختلف، تهیه و ارائه کارت‌های سیستم سوئیس

3-3 روز سوم – جلسه سوم (ادامه کارگاه)

3-3-1 ارائه کارت‌های تهیه‌شده توسط سرگروه‌ها و بحث و تبادل‌نظر در خصوص قرعه‌کشی‌های انجام‌شده
3-3-2 نرم‌افزار سوئیس میجر (SWISS MANAGER)

3-4 روز سوم – جلسه چهارم
3-4-1 ادامه SWISS MANAGER آشنایی با توانایی‌های برنامه، پیش‌فرض‌های برنامه و روش قرعه‌کشی

4. روز چهارم

4-1 روز چهارم – جلسه اول (کارگاه)

4-1-1 تقسیم شرکت‌کنندگان به گروه‌های چهار یا پنج نفره
4-1-2 برگزاری مسابقات فرضی با استفاده از نرم‌افزار (حداقل پنج‌دور)
در این کارگاه اطلاعات اولیه مربوط به کارگاه روز سوم (قرعه‌کشی با کارت) به سیستم داده خواهد شد.

4-2 روز چهارم – جلسه دوم (ادامه کارگاه)

4-2-1 ارائه گزارش قرعه‌کشی‌های انجام‌شده توسط سرگروه‌ها
4-2-2 بحث و تبادل‌نظر در خصوص نتایج کار
4-2-2-1 گره‌گشایی(پوئن‌شکنی) و چگونگی تعیین نفرات برتر
4-2-2-2 روش‌های مختلف گره‌گشایی
4-3 روز چهارم – جلسه سوم (کارگاه)
4-3-1 تهیه گزارش نهایی مسابقات کارگاه‌های روز سوم با استفاده از روش‌های مختلف گره‌گشایی
4-3-2 تهیه گزارش نهایی مسابقات کارگاه‌های روز چهارم توسط نرم‌افزار

4-4 روز چهارم – جلسه چهارم

4-4-1 ساعت‌های دیجیتال
- انواع ساعت‌ها
- منوهای روی ساعت
- تنظیم
4-4-2 جریمه کردن روی ساعت، اعطای زمان اضافی روی ساعت

5. روز پنجم

5-1 روز پنجم – جلسه اول

5-1-1 وظایف سرداور – تهیه گزارش نهایی
5-1-2 پرسش و پاسخ در خصوص قرعه‌کشی سیستم سوئیس و روش‌های گره‌گشایی

5-2 روز پنجم – جلسه دوم

رفع اشکال

5-3 روز پنجم – جلسه سوم

5-3-1 آزمون
5-3-2 نظرسنجی
                                                        نقل از سایت فدراسیون

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
  • قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری
    قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری

  • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
    استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
    قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
    کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
    شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
    نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
    کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
    کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
    کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
    کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
    کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
    کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
    کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
    کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
    قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
    کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
    کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
    مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
    مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
    مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
    قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
    کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
    مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
    قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
    مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
    مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
    قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
    مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
    مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
    قهرمان کشوردر سال 90-1389
    کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
    کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

  • استاد بین المللی  نیما جوانبخت
    استاد بین المللی نیما جوانبخت
    کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
    کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
    کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
    كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
    مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
    مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
    مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
    مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
    قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
    مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
    نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
    مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
    مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

  • استاد فیده انوشا مهدیان
    استاد فیده انوشا مهدیان
    مقام سوم مسابقات زون 3/1 آسیا در سال 1398
    مقام اول مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
    نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر16سال 1397
    مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال97
    مقام سوم تیمی المپیاد جهانی شطرنج سال 2018
    نائب قهرمان کشور رده زیر 20 سال کشور 96
    قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال 1396
    نائب قهرمان مسابقات سریع آسیا رده سنی زیر 20 سال 1396
    نائب قهرمان کشور مرحله اول ودوم رده سنی زیر 14 سال 1395
    نائب قهرمان مرحله اول کشور رده سنی زیر 20سال 1395
    مقام سوم کشور در رده سنی زیر 14 سال دختران - 1394
    قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
    قهرمان کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1393
    مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر ١٢سال _ 1392

  • هستی خسروی
    هستی خسروی
    مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
    کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
    قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
    نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

  • محمد صادق نادری
    محمد صادق نادری
    قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
    نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

  • محسن ترکان
    محسن ترکان
    نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  • امیرحسین بادکوبی
    امیرحسین بادکوبی
    کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
    كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
    نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
    مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

  • علیرضا آقائی
    علیرضا آقائی
    کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
    مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
    نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
    تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

  • فراز قلعه دار
    فراز قلعه دار
    نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
    قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

  • استاد فيده پرنيان عباسي
    استاد فيده پرنيان عباسي
    کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
    کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
    مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

  • رامیلا واگوهیان
    رامیلا واگوهیان
    مقام سوم زیر 18 سال 1396
    کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
    نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
    نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
    مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
    مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

  • اشکان ازلی
    اشکان ازلی
    نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
  • طناز ازلی
    طناز ازلی
    مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
    نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
    مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
    مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
    قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
    نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
    نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

  • فاطمه مشهدی
    فاطمه مشهدی
    کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
    مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
    کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
    نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
    قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

  • کیارش نجفی
    کیارش نجفی
    1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
    قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

  • خشایار رجبی
    خشایار رجبی
    مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
  • امید کریمی
    امید کریمی
    دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
  • عسل کاظم زاده
    عسل کاظم زاده
    کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
    قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
    راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
    قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
    قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
    مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
    مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

  • ایدا عباسی نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
    ایدا عباسی نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
    نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
    قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

  • مسعود ایرانپور
    مسعود ایرانپور
    بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  • علی کدخدائی
    علی کدخدائی
    بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  • محمد جواد نادری
    محمد جواد نادری
    بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  • نگین ماجد
    نگین ماجد
    کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
  • قهرمانان استان در سال 1398
    قهرمانان استان در سال 1398
    معرفی قهرمانان مسابقات استان در سال 1398
  • پدرام ناظمی
    پدرام ناظمی
    قهرمان بلیتس استان در سال 1398
  • بهزادکلانتری
    بهزادکلانتری
    قهرمان مسابقات پیشکسوتان استان اصفهان درسال 1398
  • علی صفیری
    علی صفیری
    قهرمان استان اصفهان در سال 1398