بابی فیشر، در مقابل دنیا،

تاریخ ثبت مقاله: 1390/04/07


 

 
بابی فیشر، در مقابل دنیا،
زندگی قهرمان بزرگ شطرنج بر پرده سینما

بابی فیشر، در مقابل دنیا، پخش در جولای

بیش از سه سال از مرگ بابی فیشر گذشته اما تنها اثری که تا کنون به چاپ رسیده است، زندگی نامه قهرمان جهانی سابق شطرنج است. علاقه به او همچنان به قوت خود باقیست و مردم همچنان داستان زندگی او را بیان می کنند. 5 جولای اولین شب نمایش فیلم جدید و استثنائی می باشد که در آخرین مجله شطرنج از آن یاد شده. مجله  در سال 1935 توسط بی اچ وود منتشر شد و بیش از 15 سال است که منتشر می شود. هر ماه توسط مرکز شطرنج لندن به چاپ میرسد و توسط جان ساندرز ویرایش شده و برای چاپ آماده می شود. سر دبیر آن مالکوم پین است که شطرنج کلاسیک لندن را سازماندهی کرد.

مجله شطرنج در 75سالروز نشر آن چاپ گردید و در جنگ عناوین بسیار جالبی را در دسترس خوانندگان chessbase.comقرار داد. این مجله یکی از معروفترین انتشارات انگلیسی زبان در زمینه شطرنج است که با فرمت A4رنگی به چاپ میرسد.

فیشر در مقابل دنیا

جان ساندرز، فیلم در دست تهیه " بابی فیشر در مقابل دنیا- پخش در جولای-"را پیش نمائی میکرد. اکثر ما بر اساس شواهدی که برای اظهار نظر کافی نیستند، در خصوص فیشر اظهار نظر میکنیم. برای مثال بریتز قبل از اینکه فیشر در سال 1972 شهرت جهانی پیدا کند، که تنها با خواندن زندگینامه و عناوین مجله شطرنج با او آشنا شده بود، به او علاقمند شد.

اولین چیزی که از فیشر شنیدم مصاحبه جیمز بروک در شبکه BBCبود که مدتی پس از مسابقه 1972 انجام شده بود. بیشتر ما طرفداران شطرنج از آن زمان به بعد کتاب " 60مسابقه جالب من" را مطالعه کرده ایم و از این راه با فیشر متفکر بزرگ شطرنج آشنا شده ایم. اما آن کتاب اگرچه از هر لحاظ عالی به نظر می رسد، اما فقط در حیطه شطرنج بوده و توضیح بیشتری در مورد فیشر ارائه نمیداد و برای شناخت بیشتر فیشر ما به ناچار باید به زندگی نامه ای که توسط فرانک برادی و دیگران تهیه شده و عناوین مجله شطرنج و مصاحبه گویای جیمز بروک تکیه کنیم.

یکی از نکات جالب در داستان زندگی فیشر این است که زندگی او نیز به نظر فراز و نشیبهائی داشته. حکایت یک رمان یا فیلم با ارتقائی قابل توجه تا ریک یاویک 1972 و پس از آن تنزلی دلخراش. بدین ترتیب هر کسی نه فقط فیلمنامه نویس و فیلمساز، خود را غرق در مقایسه فیشر، شخصیتش را در زندگی واقعی مثل فیلمهائی که از  شهروند کین، جورج بست و یا محمدعلی ساخته شد مورد قضاوت قرار میدادند. داستانی است پر از " چه می شود؟" ها ... و "چرا؟ها" که آنرا جذابتر می کند.

با حرکت پشت زندگینامه فیشر اثر فرانک برادی endgame ، بازنویسی شده توسط سین ماش ( موضوع آوریل مان) به این مستند 92  دقیقه ای میرسیم (بابی فیشر در مقابل دنیا) که طبق برنامه در 15 جولای در  انگلستان عرضه می شود.کارگردان آن نامزد جایزه فرهنگستان (آکادمی)، امی وینینگ لیزارباس کم و بیش داستانی را نمایش میدهد که جزئیاتی از مسابقه سال 1972 را برملا می سازد قبل از تلاش فیشر برای آمادگی در مات شدن در زندگی منزویانه اش در ریک یاویک . هیچ صدائی بر روی فیلم کار نشده اعم از صحنه فیلم به همراه قطعه هائی از مصاحبه با افرادیکه فیشر را می شناختند؛ انتظار میرفت که تفسیری از زندگی و کار فیشر باشد. فیلم کم و بیش یک روخوانی معمولی از زندگی بابی فیشر و پیشرفت سریع او در شطرنج و ماهیت تربیتی خاص او در ریکیاویکمی باشد که به جزئیات قابل ملاحظه ای در طول دوره غیر قابل نفود 1972 و عقب نشینی او از دنیای شطرنج اشاره دارد.

 

 

 

مصاحبه شوندگان

یک فرد کلیدی که در فیلم از او مصاحبه شده، لاری اوانس منتقد بذله گوئی است که متأسفانه دار فانی را وداع گفته است. هنگامیکه صحبت می کند شدیدا" برای فیشر متأسف میشوید که در دوران جوانی ، زمانیکه نیازمند کسب تجربه بود آنطور که شایسته بود به گفته های ایوانتز توجه نکرد. این احساسی بود که خود فیشر نیز در بخش پایانی فیلم، در زندگی خود طی خاطره ای به نقل از دوران جوانی، به آن اشاره کرد. او گفت : " که علاقمند به ساختن آهنگی بوده و به ایوانتز گفته بود که ساعتها می نشیند و به مغزش برای نوشتن ( ساختن) آهنگ فشار می آورد اما چیزی به ذهنش خطور نمی کند."و ایوانتز پاسخی دندان شکن به او با این محتوا ارائه میدهد " به این خاطر است که تو زندگی نمیکنی"... فیشر وقتی داستان را تعریف میکرد، حق را به ایوانتز داده و خنده تلخی کرد. این امر دو چیز را به اثبات میرساند که شاید از آن مطلع نبودیم: 1- فیشر به اندازه کافی معقول و منطقی بود که به گذشته برگردد و اشتباهاتش را بشناسد 2- این خود می تواند سبب شود که فیشر خود را مورد سرزنش قرار دهد. نمونه هائی از بی باکی و خودستائی هم دیده می شود. فیشر قادر بود هم مثل شخصیت آهنگ ( I did it my way) هرطور که خواستم انجام دادم- باشد  و هم مخالف آهنگ فرانسوی (Je ne regretted) از چیزی پشیمان نیستم- باشد.

گرچه موضوع اینوانتز را نباید نادیده گرفت، زیرا نقش بزرگی در انتشار خارق العاده " 60بازی جالب من " ایفا کرد. آنهائی که داستان فیشر را از دورنمای غیر شطرنجی بیان می کنند، اغلب این کتاب قابل توجه را که موفق به کسب عنوان برنده جهانی شد، رد می کنند به خاطر این اندیشه که " فیشر همه استعدادهایش را به کار نبرد همزمان با آن باید اعتراف کنیم که فیشر سبب شد شطرنج حدود 10سال تغییر شگرفی کند که دور از ذهن می نمود. (در آن زمان)

یکی دیگر از مصاحبه شوندگان موثر یک آمریکائی بود به نام آنتونی سیدی. در آن زمان، پیش از سفر فیشر به ریکیاویک، فیشر از غوغای رسانه ها به خانه سیدی ، جائی که سیدی با پدرش زندگی میکرد، پناه برد. ناگهان سیدی خود را به عنوان سخنگوی فیشر بر پله های خانه اش یافت و همزمان با آنکه از پدرش که از  بیماری مهلکی رنج میبرد پرستاری میکرد، مسئولیتش سنگینتر شد. در فیلم، سیدی از دو زمان 1972 و زمان حاضر سخن میگوید و شهادت او گواهی منطقی و گویا به نظر میرسد.

برای من جالبترین فردیکه مصاحبه شد، عکاس اسکاتلندی ، هری بنسون است. کسی که به دلیل نزدیکی اش با فیشر، جزئیات بیشتری از زندگی فیشر را در اختیارمان قرار داد. این نزدیکی اطمینان و اعتماد دوطرفه ای را ایجاد میکرد، چیزی که برای یک عکاس حرفه ای اصلی اساسی است. توانائی بنسون در جلب اعتماد سوژه های عکاسی اوست. بنسون قبل از مسابقه ریکیاویکاز آمادگی جسمانی فیشر در وزنه زدنش در باشگاه، شناکردن در استخر، دیدن مناظر زیبائی از مناطق دورافتاده ایسلند عکسبرداری نمود و همچنین گرفتن عکسهای خصوصی دیگر...  بنسون از علاقه فیشر به دشت و صحرا و حیواناتی که در آن حوالی میدید صحبت می کرد. این بخش از طبیعت فیشر می تواند خبر جالب توجهی باشد؛ با درنظر گرفتن پیش زمینه زندگی فیشر این سوال به ذهن میرسد که آیا فیشر در ادامه زندگیش کوشید تا با طبیعت ارتباط برقرار کند؟

بر خلاف تحملی که فیشر در مقابل دوربین بنسون از خود نشان میداد، نسبت به دوربینهای فیلمبرداری که به او اشاره داشتند، کم تحمل می نمود که همه این تغییرات پس از بازی سوم در او نمودار شد.

علیرغم انزوای او (فیشر) از خبرنگاران، به نظر میرسید که به مهارتش در ورزش و تناسب ظاهریش، افتخار میکرد. گو اینکه دکتر دیک کاوت در مصاحبه تلویزیونی مشهور  Chat Showبا فیشر، او را مورد تمجید و تعریف قرار داد. در برابر این سوال کاوت از فیشر که " اگر یک شطرنجباز جهانی نامی نبودی، چه می کردی؟" او پس از اندکی تفکر اعلام کرد:  احتمالا" یک ورزشکار خاص در رشته ای میشد که کمتر رواج داشت.

برای مردم و بینندگان و همچنین مجری، شنیدن این حرف کمی عجیب به نظر میرسید . به عنوان یک فرد طراز اول در شطرنج، فیشر در طول زندگیش به عناوین زیادی نامیده می شد که geek(بازیکن بالماسکه با ماسک منقاردار) و nerd(تودرتو) مشهورترین آن بود. تماشاگران به جز کاوت  به ادعای فیشر در مورد "ضرورت آمادگی (ورزش) جسمانی برای کسب امتیاز بیشتر درمسابقات"، با صدای بلند خندیدند اما فیشر مانند یک فرد خونسرد عمل کرد. اما عکس العمل تماشاچیان فقط فقدان فرهنگ شطرنج عامه مردم امریکا را مورد تأیید قرار داد.

کاوت در مصاحبه ای ارزیابی منطقی و زیرکانه ای از مصاحبه قبلی اش ارائه داد. اگرچه اندک زمانی در مقابل فیشر قرار گرفت، اما تجربه زیادش در برخورد و رفتارش در Tonight Showکه روبه روی مشاهیر و صاحبان مقام زیادی قرار گرفت توانائی او را در شناخت انسانها بالا برد. کاوت از شخصیت فیشر خوشش آمده بود.

فیشر به نوع خودش به طور معقولی در صندلی داغ  Tonight Showآرام به نظر می رسید. بهترین پاسخها را ارائه داد و صریح و واضح واژه ها را به کار میبرد. در این مصاحبه و مصاحبه جیمز بروک همه فیشر را برای اولین بار با روی باز می دیدند. کمروئی دوستانه ای که او در برخورد با مجری بروز داد، با سرسختی و بدخلقی شخصیتی او در رفتار اداری ( که از او خوانده بودیم) همخوانی نداشت. فیشر را در هیبت یک ورزشکار مطرح می بینیم که در موقعیتها، به این گونه رفتار می کرد: با واژه ها راحت نیست، با هر سوال راحت برخورد میکرد ولی در مسائل عمومی کمی خجالتی است.

از گری کاسپاروف نیز در این فیلم مصاحبه شد. او فرد مهمی است که همانند فیشر قهرمان بزرگی است. کاسپاروف چهره ای را به نمایش گذاشت که هر فرد با سخت کوشی خواهد توانست اورست شطرنج را فتح نماید.

کاسپاروف شاهد ارزشمندی است بر تلاش فیشر در راه رسیدن به افتخاراتش است که او (کاسپاروف) متواضعانه برآن صحه گذاشت. این امر سبب شد که مردم بر این اندیشه که "فیشر بهترین است" به دلیل اینکه از صفر آغاز کرده و به این درجه رسیده، معتقد شوند.

از دیگر مصاحبه شوندگان می توان به سوزان پولگار (بطور اختصاری درباره زندگی  فیشر در طول اقامتش در بوداپست، توضیح داده) سم سولان، ( خبرنگار روزنامه شطرنج، کسی که گفت: فیشر در یک چشم به هم زدن قادر بود کلیه حواشی روزنامه شطرنج را بخواند)، نویسندگانی چون دیوید ادموندز، مالکوم گلادول که تحقیقات قابل توجهی در مورد فیشر در اختیارمان قرار دادندو وکیل خصوصی فیشر پل مارشال و راسل تارگ برادر ناتنی فیشراشاره کرد.

فیشر بعد از ریک یاویک

موسیقی فیلم (بدون گفتار) بدون جلب توجه از علاقه به موسیقی  پاپ معاصر حکایت می کند. اما یک جابه جائی تا حدودی خوشاهنگ و مرموزی وجود دارد که با دقت به آن، فراز و فرود زندگی فیشر را به منصه ظهور می رساند. چهره مشهور جهانی خود را به کالای قابل عرضه ای مبدل می سازد که خواست و توانست بهایش را در جهت حمایت تبلیغات حفظ نماید.

فیلم به مصاحبه شوندگان و صحنه ها اجازه داد تا داستان را بیان کنند بگونه ای که اختیار بییندگان را به دست خود نگیرد تا آنچه دوست دارد به آنها متقاعد کند. اغراق آمیز و غیر واقعی نمی نمود. این خود نشان دهنده این است که هوشمندانه تهیه شده تا نتیجه گیری خود را ترسیم نماید.

در پایان فیلم به خانه اول باز میگردیم البته با تأکید کمتری بر برداشت خودمان از زندگی فیشر. این امکان فراهم می شود که با دیدی بازتر به فیشر بنگریم.

در مصاحبه ای فیشر نیز به خانه اول بازمیگردد و اعلام می دارد که اولین بازی شطرنج او مقابل خودش بوده (در ریکیاویک) و از آن پس وقت بیشتری را به بازی با خود اختصاص داد. و این خود دلیل ثبات او بعد از ریکیاویکمی باشد که به رغم تغییر محیط پیرامون، او دست به بازشناسی این تغییرات نزد. فیشر به ثروتی عمومی تبدیل شد که کاملا" برای ایفای نقش تحمیل شده، نامناسب می نمود. یک اینکه سرسختی و لجاجت و بی اعتمادی و عدم مبارزه او با مشکلات پیش روی، او را از کارهائی که یک فرد مشهور در راستای نجات خود باید انجام می داد محروم ساخت. و به دلیل عدم توجه به نصایح نتوانست شایستگی خود را در زندگی تجاری به دست آورد.

مقاومت در برابر مسائل بغرنج پیش روی او، فیشر را در موقعیت ناخواسته یک فرد مشهور، مجبور به تمرکز دوباره بر تلاش مضاعف در شطرنج می کرد. تلاشی که در مواجهه با مشکلات، او را به گفته خود، در حال بازی دیگری در شطرنج قرار می داد. اگر به مجموعه " شروع بازی" او نگاهی بیندازیم، مخالفت او با تغییر را به اثبات می رساند.

به این مسأله رسیدیم که چرا فیشر بازیهای بیشتری انجام نداد؟ (جز مسابقه اسپاسکی). تقریبا" نظریه ثبات اینجا اعتبار می یابد. گرچه فیشر بعد از شروع بازی از دو رویاروئی (بازی) پرهیز کرد (1967  اینترزونال و مسابقه با رشوسکی) به رغم اینکه  زمانی طولانی در مسابقات شرکت داشت.  اجتناب از بازی به عنوان یک قهرمان کاملا" با رفتارهای اخیرش سازگار بود.

موضوع فراتر از این مسائل بود شاید فیشر وقتی دید کارپف وارد صحنه شد، قدمهایش سست گشت. این حقیقت دارد که در کره زمین بهتر از این ستاره جوان روسی نبود و شاید به همین دلیل بود که فیشر از بازی با او انصراف داد. تقبل شکست یا به این دلیل بود  و شاید هم بعنوان حرکتی سنجیده ای می نمود که هرگز در مقابل او قرار نگیرد.

احساس فردی من به من می گوید که این قبول شکست ناشی از فقدان مهارت در زندگی رقابتی او بود. دلیل دگیر بر عدم تداوم بازی، ممکن است به عدم علاقه او به بازی شطرنج برگردد که دور از ذهن است. به دلیل اینکه او شدیدا" به شطرنج علاقمند بود و بیشتر دوران جوانی اش را به نوشتن در این زمینه و ارج نهادن و اصلاح عقاید و تکنیکها سپری کرد. آنچه او را مشتاق کرد، ایده های بی نقص او در زمنیه شطرنج بود که بسیار با شطرنج کاربردی متفاوت بود. اتاق مسابقه و عدم تمرکز چند جانبه با سرفه مردم، صدای پای آنها و دو سیگار رقیب که به صورت برخورد می کند ( هنوز در این ناحیه قانونی ادر آن زمان هنوز سیگر کشیدن در شطرنج ممنوع نشده بود) تیک تیک ساعت ، آرامش اتاق مسابقات را به طور واضحی می کاهد. فیشر باید بداند هر طور که در مسابقات ظاهر شود، هیاهوی مردم و عکس گرفتن دوربینها را به دنبال دارد. از بین شطرنجبازان، هستند کسانی که به آدرنالین معتاد بوده و با وجود همه این شرایط می توانند تمرکز خود را حفظ کنند (مانند ویکتور کورچنوی و نایجل شورت) اما به نظر غیر معمول می رسد که بازیکنان در موقعیت مسابقه، هیاهو را به انجام بازی ترجیح دهد.

لجبازی و انعاف ناپذیری او شاید به شرایطی برگردد که به رغم تمایلش به بازی شطرنج، از اینکه ببیند در مرکز توجه است، دوری می جست. او مانند کودکی می نمود که قبل از انجام هر حرکتی در شطرنج موقعیت ها را می سنجید و مجموعه ای از بایدها و نبایدها را در بازی در نظرمی گرفت و در آن میان مناسبترین حرکت را انتخاب میکرد.

فیشر در مقابل دوربین بسیار صادقانه بود و بهترین و پاسخ را ارائه میداد و هیجان زده نمی شد.

معروفترین قسمت فیلم فردی بود که باعث شد به فیشر بیشتر فکر کنم. یک دوست قدیمی دوران مدرسه هری لیم که مخالف قهرمان ما بود، با دوست دختر سابق لیم صحبت می کرد و از ولخرجی فیشر یاد میکردند:" وقتی 14ساله بود به من three card trick(تردستی با استفاده از سه کارت) را یاد داد. دوست دختر سابق لیم اعلام کرد که فیشر هیچوقت بزرگ نشد. دنیای اطراف او رشد کرد همین- او را به زیر خاک برد. ترجمه :آمنه سلطانی

نقل از ماهنامه شطرنج

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری
  قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری

 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  مقام دوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور درسال 1398 وعضویت در تیم ملی
  مقام سوم مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان رده سنی زیر 16 سال(1398)
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 آسیا در سال 1398
  مقام اول مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر16سال 1397
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال97
  مقام سوم تیمی المپیاد جهانی شطرنج سال 2018
  نائب قهرمان کشور رده زیر 20 سال کشور 96
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال 1396
  نائب قهرمان مسابقات سریع آسیا رده سنی زیر 20 سال 1396
  نائب قهرمان کشور مرحله اول ودوم رده سنی زیر 14 سال 1395
  نائب قهرمان مرحله اول کشور رده سنی زیر 20سال 1395
  مقام سوم کشور در رده سنی زیر 14 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر ١٢سال _ 1392

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • مائده یوسفیان
  مائده یوسفیان
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398