رموز استاد بزرگی ( توسط استاد بزرگ ایگور اسمیرنف)

تاریخ ثبت مقاله: 1390/10/15

رموز استاد بزرگی

توسط استاد بزرگ ایگور اسمیرنف

ترجمه از : خانم رینا فقیهمربی و استاد بزرگ شطرنج ایگور اسمیرنف مطالبی را تحت عنوان "رموز استاد بزرگی" منتشر کرده است. 

 قرار است تمام آموزشهای این استاد بزرگ به صورت مقاله در سایت هیات شطرنج استان تهران قرار گیرد؛ در زیر مقدمه این آموزش تحت عنوان بزرگترین اشتباهات ارائه شده است :

 

طی دوران کاریم به عنوان بازیکن و مربی شطرنج، شاهد بوده ام که بسیاری از بازیکنان مشکلات مشابه دارند و اشتباهات یکسانی را انجام می دهند . اگر چه شطرنج آموزان از کتابها، برنامه ها و موارد آموزشی بسیاری استفاده می کنند، ولی به نظر نمی رسد تاثیر چندانی بر افزایش مهارت فردی آنها داشته باشد.

 

می خواهم به شما علت این اتفاق را بگویم لذا تصمیم گرفتم یک دوره آموزشی کاملا مفیدی ارائه کنم که بازیکنان را از انجام چنین اشتباهاتی باز دارد و این برای پیشرفت آنان راهنمای مناسبی خواهد بود.

 

بگذارید از بزرگترین اشتباهات و مسائلی که اکثر مبتدیان دارند شروع کنیم. تشخیص زودهنگام این اشتباهات بسیار مهم است چرا که باعث می شود در مسیر رو به پیشرفت خود آن اشتباهات را تکرار نکنند این امر به شما کمک می کند که زودتر به هدف خود برسید و در یادگیری شطرنج صرفه جویی کنید و وقتتان را با تلاشهای بیهوده تلف نکنید.

 

1- به عقیده من، بزرگترین اشتباهی که بازیکنان شطرنج دارند "انباشت دانش بیهوده" است که در بهتر بازی کردن آنها کمکی نمی کند. من بازیکنان بسیاری را می شناسم که وقت زیادی را صرف شطرنج می کنند. 5 یا حتی 8 ساعت در روز به مطالعه شطرنج اختصاص می دهند؛ تمام کتابها و برنامه های جدید شطرنج را می خرند و پول زیادی صرف می کنند اما با این وجود هیچ عنوان بین المللی یا نتیجه چشمگیری ندارند. چرا اینگونه است؟ بدلیل اینکه دانش تنها مولفه لازم جهت پرورش یک بازیکن قوی نیست بلکه فقط بخشی از آن است. دومین بخش که حتی مهمتر است، روند تفکر شماست. تفاوت مهمی بین دانستن چیزی و انجام آن در عمل وجود دارد.

 

اگر شما می خواهید واقعا از دانش خود در طی بازی استفاده کنید، لازم است که سیستم فکری واضح و مشخصی داشته باشید. به همین دلیل شما بایستی بیشتر بر روی سیستم تفکر خود تمرکز کنید نه کسب دانش جدید.

 

اجازه دهید داستانی را برای شما بازگو کنم. زمانی که من پسر بچه ای 13 ساله بودم، بازیهای تمرینی با یک مربی شطرنج حرفه ای انجام می دادم. در هنگام آموزش و تمرین با یکدیگر، من فهمیدم که او دانش و اطلاعات شطرنجی بسیار بیشتری نسبت به من دارد. او تقریبا همه واریانت های شروع بازی ، وضعیت های بسیاری از آخربازی و ایده های تاکتیکی و استراتژیکی زیادی را می دانست. دانش شطرنجی او بسیار بیشتر بود. با وجود همه ی دانش هایی که او داشت من تقریبا همه بازیهایی را که میان ما صورت می گرفت می بردم. این شگفتی بزرگی برای من بود. چرا او هنوز یک استاد بزرگ یا حداقل یک استاد بین المللی نبود؟ از آن زمان من شروع به تفکر در این باره نمودم که چرا چنین اتفاقی می افتد و حال جواب آن را می دانم. یک بازیکن شطرنج باید بداند که چگونه دانش خود را در عمل بکار برد و این بسیار مهمتر از گرفتن دانش بیهوده جدید است.

 

مگنوس کارلسن در سن 15 سالگی بازیهای زیادی را مقابل استادان بزرگ قدرتمند برد. آیا شما فکر می کنید او بیش از استادان بزرگی که 20 یا 30 سال را صرف یادگیری شطرنج نموده اند می دانست ! بدون شک نه ! اما آنچه کارلسن می دانست این بود که چگونه آنچه را که در هر بازی یاد گرفته است بکار گیرد. اگر کسی به من یک کتاب خوب شطرنجی معرفی کند. من همیشه از آنها می پرسم که بعد از خواندن این کتاب بازی آنها بهتر شده است. این به نظر من تنها معیار واقعی برای براورد کیفیت یک کتاب است. بنابراین اولین نتیجه این است که شما نباید مدام به فکر گرفتن دانش جدید باشید، بلکه مهمتر از آن بهبود سیستم تفکر است. دومین نتیجه این است که شما باید سعی کنید هر ایده ای که در طول بازی شطرنج پی می برید به اجرا دراورید. چگونه این را انجام دهید؟ روش تفکر خود را بهبود بخشید . چنین روشی باید بسیار سازمان یافته باشد. یعنی شامل گامهای به هم پیوسته از آنچه شما در طول هر مرحله از بازی انجام می دهید باشد. اولین قدم، دومین قدم و ...

 

در طی بازی، بازیکنان شطرنج تقریبا تا 3 دقیقه به ازای هر حرکت وقت دارند و نبایستی در بازی به صورت تصادفی فکر کنند و بهتر است قبل از بازی آنچه باید در هر موقعیت انجام دهند کاملا درک کنند . سیستم تفکر خوب به حل این مسئله کمک می کند و در درس "چگونه شطرنج بازی کنیم" که بعدا به آن می رسیم درباره این مورد کاملا صحبت خواهیم کرد.

 

2- دومین اشتباه نمونه وار ادامه اولین اشتباه یعنی تاکید بر مطالعه تعداد بیشتر کتاب بجای کیفیت مطالعه است.

برخی بازیکنان یک روش یادگیری را برای خود برنامه ریزی می کنند. در این روش یادگیری برای خود می نویسند که روزی چند صفحه از یک کتاب را بخوانند یا چند معمای نمونه وار روزانه حل کنند. مطمئنا این اشتباه بزرگی است. تقریبا هر استاد بزرگی کتابها را به آهستگی مطالعه می کند. آنها سعی می کنند در سطح کیفی خوبی مطالعه کنند. تا عمیقا ایده های محتوای کتاب را بفهمند . استاد بزرگی را می شناسم که سه سال برای خواندن کتابی وقت صرف کرد. پس از خواندن آن ، ریتینگ خود را 100 واحد بالا برد و اکنون بالای 2600 درجه دارد. البته 3 سال برای یک کتاب کمی افراطی است اما نکته ی روشن این است که خواندن یک کتاب و درک عمیق آن بهتر از خواندن 20 کتاب و درک سطحی آن می باشد. روش سریع خواندن فقط اتلاف وقت است و سودی ندارد چرا که درک شما را بالاتر نمی برد.

 

3- سومین اشتباه بزرگی که تقریبا تمامی ورزشکاران دارند و من تقریبا در تمامی شاگردانم دیده ام، فقدان دانش پایه شطرنج است. با یک مثال سعی می کنم مسئله را به تصویر بکشم. وقتیکه کسی شروع به یادگیری ریاضیات در مدرسه می کند ابتدا ارقام را یاد می گیرد سپس جمع و تفریق اعداد را. پس از آن شروع به یادگیری عملیات دشوارتر مثل ضرب و تقسیم می نماید و در نهایت زمانیکه در اینها مهارت یافت ، شروع به یادگیری تدریجی سیستم های حتی پیچیده تر می کند. پیشرفت در شطرنج، نیز باید شبیه آن باشد، اما بازیکن مبتدی شطرنج این کار را انجام نمی دهد.در تلاششان برای پیشرفت ، آنها کتابی را از قهرمان جهان گری کاسپاروف می خرند به این امید که این کتاب در پیشرفت بازیشان به آنها کمک کند. پس از مدتی خواندن، آنها شروع به خواندن کتاب دیگری می کنند که دوستشان به آنان توصیه کرده است. این روش فقط به بازیکنان تازه کار شطرنج اجازه ی کسب دانش اتفاقی و مجزا را می دهد و هر نتیجه ای که در آینده در بهترین شرایط بدست آورند پراکنده خواهد بود و موفقیت واقعی در پی نخواهد داشت. مثل دانش آموزی که سعی کرده است عملیات پیچیده ریاضی را بدون حتی دانستن اعداد یاد بگیرد.

بازیکنان شطرنج نیاز به دانش پایه دارند. تنها پس از آن پیشرفتشان بطور یقین آسانتر و حتی سریعتر می شود.

برای مبتدی تشخیص اینکه چنین دانش های اساسی دقیقا چه هستند دشوار است. در درس "چگونه شطرنج را آموزش دهیم" من به طور مفصل پاسخ این سوال را خواهم داد. 

 4- اشتباه چهارم انتظار نتایج سریع گرفتن است. بازیکنان مبتدی شطرنج معمولا با انگیزه ی قوی و میل به موفقیت شروع می کنند. آنها به خودشان می گویند" من سخت مطالعه خواهم کرد، و بسیاری از بازیها و مسابقات را خواهم برد. " اما اینگونه نخواهد شد.  مانند این است که شخصی کم تحرک پس از مدت کوتاهی فقط با دانستن اینکه چگونه ورزش کند یک بدنساز حرفه ای شود. این غیر ممکن است! کسب نتایج خوب در بدنسازی و همانند آن در شطرنج نیاز به زمان دارد . انتظار نتایج سریع تنها منجر به ناامیدی می شود.

شطرنجبازان بایستی بیشتر بر کیفیت بازیهایشان و نه نتایج آن تمرکز کنند. اگر طی زمانیکه بچه ها شطرنج یاد می گیرند، والدین بر نتیجه تمرکز کنند، فقط فشار روانی بیشتری بر بچه ها وارد کرده، و تمرکز بچه ها را روی بازی طبیعی و لذت بردن از بازی دشوارتر می کنند. همچنین هنگامی که بزرگسالان به خودشان در طول انجام یک بازی فشار می آورند. فشار اضافه شده اغلب از عملکرد آنها و حتی شاید علاقه به شطرنج می کاهد. بسیاری از استادان بزرگ قوی بر کیفیت تمرکز دارند نه نتیجه بازیها؛ این منجر به پیشرفت پایدار و بهبود مهارت می شود و تنها پس از مدتی، بازیکن می تواند انتظار کسب نتایج و حتی شاید جوایز مسابقه را از خود داشته باشد. 

اگر مصاحبه های کرامنیک و آناند را خوانده باشید و به نظر آنها در طی بازیهای مسابقه توجه کنید، متوجه می شوید که کاملا آرام هستند و به نتیجه بازی کمتر از مبتدیان اهمیت می دهند! دیدگاه صحیح همین است! شما بایستی ابتدا بازیهای با کیفیت بالا انجام دهید و پس از آن بطور خودکار نتیجه خواهید گرفت.

سرانجام، می خواهم توصیه ای کنم، بسیاری از مبتدیان کتابها و برنامه های بسیار گران قیمتی را خریداری می کنند. این کار غیر ضروری است. آخرین و بزرگترین موتور شطرنجی که توسط استادان بزرگ استفاده شده ، شما را به بازیکن بهتری تبدیل نمی کند. تمام موتورهای شطرنج خیلی قوی هستند. شاید قویتر از آنچه بیشتر  دانش آموزان بدان نیاز دارند.

هر یک از آنها می تواند به بهبود بازی شما کمک کند.

اینها بزرگترین اشتباهات و مسائلی هستند که از دانش آموزان طی دوران حرفه ایم به عنوان بازیکن و مربی دیده ام  و اینها اشتباهاتی هستند که اگر شما واقعا مایل به بالا بردن قدرت بازی خود در شطرنج می باشید بایستی از انجام آنها خودداری کنید. در آموزش "رموز استاد بزرگی " به شما نشان خواهم داد که چگونه می توانید کاملا از این اشتباهات پرهیز کنید و چگونه این آموزش را موئرتر کنید. من عمل گرا هستم (آموزشهای موثر و قابل اجرا را ارائه می دهم) و از دانش بی هدف پرهیز می کنم. این دروس قطعا پیشرفت فوری را به ارمغان می آورد و امیدوارم از آنها لذت ببرید.

 

 منبع : سایت هیات شطرنج استان تهران

نقل از سایت رخ

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

حامیان


قهرمانان
 • قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری
  قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری

 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  مقام دوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور درسال 1398 وعضویت در تیم ملی
  مقام سوم مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان رده سنی زیر 16 سال(1398)
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 آسیا در سال 1398
  مقام اول مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر16سال 1397
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال97
  مقام سوم تیمی المپیاد جهانی شطرنج سال 2018
  نائب قهرمان کشور رده زیر 20 سال کشور 96
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال 1396
  نائب قهرمان مسابقات سریع آسیا رده سنی زیر 20 سال 1396
  نائب قهرمان کشور مرحله اول ودوم رده سنی زیر 14 سال 1395
  نائب قهرمان مرحله اول کشور رده سنی زیر 20سال 1395
  مقام سوم کشور در رده سنی زیر 14 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر ١٢سال _ 1392

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  مقام اول کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1398
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی
  ایدا عباسی
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • آرش جعفری قورتانی
  آرش جعفری قورتانی
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال - 1398
  قهرمان زیر 6 سال پسران در سال 1395

 • آرین اعتمادی
  آرین اعتمادی
  مدال برنز زیر 14 سال کشور - 1398
  قهرمان زیر 10 سال پسران استان در سال 1395

 • مائده یوسفیان
  مائده یوسفیان
  مدال برنز زیر 10 سال کشور - 1398