مباحث داوري

آموزش

تاریخ ثبت خبر: 1391/05/07

مباحث و مسائل داوري :

با توجه به ابهامات و مسائلي كه در مسابقات مختلف شهرستاني - استاني - كشوري و بين المللي براي بازيكنان و داوران بوجود امده و بعضا افراد ذينفع با حقوق و وظايف خود اشنا نيستند لازم ديديم تا بخشي در سايت هيات شطرنج استان اصفهان جهت رفع اينگونه مسائل و ابهامات راه اندازي كنيم . لذا از علاقمندان به مسائل داوري دعوت بعمل مي ايد تا در بخش نظرات اين صفحه سوالات خود را مطرح تا پاسخ انان تهيه و انتشار يابد. بديهي است در انجام اينكار از صاحبنظران بحث داوري بويژه داوران بين المللي و فيده نيز مصرانه خواستار كمك در رفع ابهامات و رسيدن به نظرات واحد در اعمال قوانين در سطح كشور هستيم.

به اميد روزيكه تمامي بازيكنان و داوران شطرنج به حقوق و وظايف خود اشنائي كامل داشته و اعمال نظرات سليقه اي و شخصي در مسابقات چه از سوي بازيكنان و چه داوران نقش خود را به اعمال قوانين داده و حقي از هيچكس پايمال نگردد.

از كليه كسانيكه نظرات و سوالات خود را مطرح مي نمايند درخواست مي گردد موارد زير را در ارسال نظرات خود اعمال تا امكان انشار ان از طريق سايت امكان پذير باشد. بديهي است سايت هيات شطرنج استان اصفهان حق تصرف در نظراتي كه بدلايل اخلاقي - ورزشي و شئونات مذهبي امكان انتشار كامل انها وجود نداشته باشد را براي خود محفوظ خواهد داشت :

1- از اوردن اسامي و مشخصات افراد حقيقي و حقوقي بطوريكه منجر به بي اعتباري انان گردد اكيدا خودداري فرمائيد.

2- از استفاده از كلمات و جملات موهن و غير اخلاقي خودداري گردد.

3- در بخش مشخصات حداقل ايميل خود را ارسال فرمائيد . بديهي است ايميل مذكور بصورت خصوصي نزد هيات محفوظ خواهد بود و انتشار نمي يابد. (فقط نظراتي انتشار خواهد يافت كه ايميل مربوطه ذكر شده باشد.)

4- ذكر مشخصات فردي در ارسال نظرات و سوالات الزامي نيست.

5- سوالات و نظرات خود را طوري بيان نمائيد كه مبهم نبوده و قابل درك براي تمامي خوانندگان باشد و ماهم بتوانيم پاسخ صحيح  را تهيه نمائيم.

با تشكر - هيات شطرنج استان اصفهان

====================

 

حاكميت ماده 10-2 در مسابقات سريع با افزايش زمان (سيستم فيشر) : اري يا خير (براي مشاهده اين بحث اينجا را كليك نمائيد.)

===========

ابهامات در مورد مسابقات تيمي (ثبت نتايج بازيكنان غايب - اتفاقات مربوط به مسابقات ليگ برتر بانوان كشور در سال 91)

توضيحات در سايت شطرنجيان    -     توضيحات در سايت  اچمز   - توضيحات در سايت شطرنجبازان

 • ايا نتيجه بازي براي بازيكناني كه در محل بازي حضور نداشته اما بجاي انان بازيكنان ديگري اشتباها بازي مي كنند را بايد با نتيجه قطعي 1 بر 0 ثبت نمود يا با :( +   - )؟
 • وظيفه داور قبل از دستور استارت بازيها و پس از ان در مورد چك كردن وضعيت ارنج ارائه شده و چگونگي نشستن بازيكنان بر سر ميز با توجه به ارنج ارائه شده چيست؟
 • وظيفه كاپيتن تيم در اين ارتباط (قبل و پس از شروع بازي ) چيست؟
 • ارائه ارنج در هر دور براي چه بوده و چه افرادي وظيفه كنترل ارنج را قبل و بعد از اغاز بازي دارند؟
 • وظيفه داور پس از اغاز بازي در مورد بازيكناني كه اشتباها بر سر ميز ديگري حاضر شده و مشغول بازي مي باشند چيست؟ ايا كاپيتن تيم در مورد چگونگي نشستن بازيكنان تيم خود هيچ وظيفه اي ندارد؟
 • لطفا پس از مطالعه مطالب مندرج در لينكهاي بالا و مراجعه به هند بوك فيده نظرات خود را در رابطه با سوالات فوق براي ما ارسال فرمائيد.
 • توضيحاتي در رابطه با ابهامات موجود در موارد مذكور در فوق

====================

تغييرات در قوانين جديد شطرنج از جولاي سال 2013 و مباحث انجام شده در كميته قوانين

============

مباحث داوري
محمد جواد نادری در تاریخ ۲۹/۷/۱۳۹۱

با سلام و عرض خسته نباشيد
جمعه در مسابقات سریع ............... شرکت کردم زمان مسایقات به صورت 15*2 بود در دور اول من با مهره سفید در مقابل حریفم وقتی زمان من زیر 2 دقیقه بود ادعای تساوی کردم
براي روشن تر شدن موضوع به شرح پوزیسیون ميپردازم
من با مهره سفيد یک پیاده در a3 شاه درf1 و رح در a5
حریفم با مهر سیاه: یک پیاده در f3 شاه در g3 و رح در a2
در این لحظه من ادعای تساوی کردم و بازی این گونه ادامه پیدا کرد
1- rg5-kf4
2- ra5 -kg3
3- rg5-kf4
4- ra5-ke3
5- re5-kf4
6- ra5-ke3
7- re5 -kd4
8- [[] [[]] [[]--] ] ra5
در این لحظه زمان من به پایان رسید و مسابقه ادامه پیدا نکرد ........... داور مسابقه که بر سر میز حضور داشتند در قبال ادعای تساوی من فرمودن در مسابقات سریع ماده 10-2 اعمال نمی شود وپوزیسیون نیز تیپیک نمی باشد و چون عکس پوزیسیون 3 مرتبه تکرار نشده است حریف من برنده شد
پر واضح است پوزیسیون مساوی است و سیاه برای برد تلاشی نمی کند
واگر کمی تیز بین باشم فرض کنیم سفید حتی پیاده a 3 را نداشته باشد و چون شروع با سفید است رح بجای a5 در b5 باشد(در غیر این صورت رخ سیاه را میگیرد) یک پوزیسیون تیپیک مساوی است

سوال اساسی و مهم اینجاست آیا ماده 10-2 در مسابقات سریع اعمال نمی شود؟ و اگر اعمال میشود چرا ..........  چیز دبگری فرمودن؟

سوال دوم فرض بر اینکه اعمال نمی شود وقتی حریف هیچ گونه تلاشی برای بردن باری انجام نمی دهد آیا داور این اجاره را دارد
بازی را مساوی اعلام کند یا حیر؟

سوال سوم آیا با توجه به توضیحات بنده این پوزیسیون تیپیک هست یا خیر؟

پاسخ :

Rg5+ Kf4 2.Ra5 Kg3 3.Rg5+ Kf4 4.Ra5 Ke3 5.Re5+ Kf4 6.Ra5 Ke3 7.Re5+ Kd4 8.Ra5 Diagram 1/2-1/2

جناب اقاي نادري با سلام متقابل

توجه شما را به نكات زير جلب مي نمايم:

1-    در قوانين فعلي مسابقات سريع  (ماده الف 4) ذكر شده است كه (جائي كه نظارت ناكافي باشد بايد مقررات مسابقات اعمال شود – مگر در موارد مشمول قوانين بازي سريع كه در زير مي ايد: ) و در هيچ يك از استثنائات مربوطه ماده 10-2 مستثني نشده است (همانطور كه در مورد مسابقات برق اسا صريحا اعلام نموده كه ماده 10-2 حاكم نيست.). بنابراين در مسابقات سريع (بدون زمان اضافه سيستم فيشر)قانون ماده 10-2 حاكم خواهد بود مگر انكه در ائين نامه رسمي مسابقه داخلي مربوطه چيز ديگري ذكر شده باشد.

2-    در ابتداي ماده 10-2 چنين امده است :(اگر بازيكني كه نوبت حركت با اوست كمتر از دو دقيقه در ساعت خود زمان داشته باشد مي تواند قبل از انكه پرچم ساعتش سقوط كند مدعي تساوي شود. او بايد داور را فرا بخواند و مي تواند ساعتها را متوقف كند....)

3-    در صورتيكه پوزيسيون و ادامه بازي اعلام شده توسط شما صحيح باشد در پاسخ به سوالات مطرح شده ذكر اين نكات لازم است :

الف) شرايطي كه در ان ادعا صورت پذيرفته و پاسخهاي داور در مورد ادعا مهم است كه در اين رابطه توضيحي توسط شما داده نشده است.

ب) در پوزيسيون  و ادامه بازي كه توسط شما اعلام شده  1- پوزيسيون مذكور جزء پوزيسيونهاي مرده محسوب مي شود  2- حريف تلاشي براي برد بعمل نياورده است 3- بردن بازي بطريق متعارف امكان پذير نمي باشد.ضمن انكه پس از انجام حركت ششم سفيد يعني Ra5 نيز پوزيسيون 3 بار تكرار شده است.البته روش ادعاي تساوي بازيكن و نحوه پاسخ داور در لحظه ادعا بسيار مهم مي باشد.در مورد ادعاي تكرار پوزيسيون نيز بايد موارد قانوني بطور مشخص و واضح رعايت شده باشد.ضمن انكه وظيفه داور نيز رسيدگي به ادعا و ارائه پاسخ مربوطه مي باشد.

=========================================================================

بحث ادعای تساوی :

از : گرت گيسن
 


پوزيسيون 1 (نوبت با سفید)

در اين پوزيسيون سفيد 1. Qxa1+را بازي مي کند، ساعت خود را مي زند و در همان زمان پرچم سياه سقوط مي کند. سوال اينجاست: سفيد بازي برده يا مساوي است؟ پاسخ ساده است: اين بازي مساوي است چراکه سياه تنها يک حرکت يعني 1…Kxa1را دارد. اين تصميم بر پايه ماده 6-9 گرفته مي شود:

به غير از مواردي که مشمول ماده 5.1 يا يکي از مواد 5.2(a)، (b)و (c) هستند، اگر بازيکني تعداد حرکت هاي مقرر را در زمان تعيين شده انجام ندهد، آن بازيکن بازنده است. اما اگر پوزيسيون به گونه اي باشد که حريف نتواند با هيچگونه سلسله حرکت هاي قانوني ممکن،  بازيکن را مات کند، بازي مساوي است.


پوزيسيون 2: نوبت حرکت با سياه است

بسيار بعيد است چنين وضعيتي در يک بازي شطرنج رخ دهد. اما ببينيم در اين وضعيت چه شرايطي ممکن است رخ دهد. سياه در اينجا 1.Qc1+ کرده  ولي پيش از آنکه دنباله حرکات اجباري:

2. Qxc1+ Qxc1+ 3. Qxc1+ Qxc1+ 4. Kxc1  پات

انجام گيرد، پرچمش سقوط مي کند.  برپايه ماده 6-9 که در بالا گفته شد، داور بايد نتيجه را مساوي اعلام کند.

اين پوزيسيون ها را به عنوان مقدمه اي براي ماده 9.2 مورد بحث قرار داديم. ماده 9.2 مي گويد:

بر اساس ادعاي صحيح بازيکني که نوبت حرکت با او است، بازي مساوي است هنگامي که پوزيسيون يکسان حداقل براي بار سوم (نه لزوماً با تکرار متوالي حرکت ها)

(a بخواهد پديدار شود، مشروط به اينکه بازيکن ابتدا حرکت خود را در برگه ثبت بنويسد و قصد خود را براي انجام آن حرکت به داور اعلام کند، يا

(b پديدار شده باشد و علاوه بر آن نوبت حرکت با بازيکني که ادعاي تساوي مي کند باشد.

پوزيسيونها در حالت هاي (a) و (b) به شرطي يکسان در نظر گرفته مي شوند که نوبت حرکت با همان بازيکن باشد، مهره هاي همسان و همرنگ خانه هاي يکسان را اشغال کرده باشند و حرکت هاي ممکن تمام مهره هاي هر دوبازيکن يکسان باشد.

اگر پياده اي را قبلا مي شد آن پاسان گرفت و ديگر نتوان گرفت يا اگر حق قلعه رفتن به طور موقت يا دائم تغيير کرده باشد، پوزيسيونها يکسان نيستند.

در اين ماده گرفتن "آن پاسان" نيازي به اشاره ندارد چراکه وقتي بازيکني در پوزيسيوني امکان گرفتن آن پاسان دارد آشکار است که در پوزيسيوهاي تکراري دوم و سوم اين امکان از بين رفته است.

مساله در افزودن کلمه هاي  موقت يا دائم نهفته است. من از طرحي که در جهت حذف اين کلمه ها ارائه شده بود حمايت کردم، اما اکثريت اعضاي کميته قوانين و مقررات مسابقات تصميم گرفتند تغييري در اين ماده  ندهند. پس از کنگره فيده اين موضوع را با استيوارت روبن بحث کردم چراکه هنوز نمي دانم لغت "موقت" با چه لزومي در اين ماده گنجانده شده است. جمله را به اين صورت می توان تغيير داد:

اگر حق قلعه رفتن به طور دائم تغيير کرده باشد، پوزيسيونها يکسان نيستند.

در اين زمينه پوزيسيون زير را بررسي مي کنيم:


پوزيسيون 3: نوبت حرکت با سياه است

 سفيد شاه يا رخ خود را تا کنون حرکت نداده است. بنابراين هنوز حق قلعه رفتن براي او محفوظ است. اکنون ادامه هاي زير را در نظر مي گيريم:

 A)    1. …Qe5+ 2. Kf1 Qf4+ 3. Ke1 Qe5+ 4. Kf1 Qf4+ 5. Ke1

 در اين لحظه سياه ادعاي تساوي مي کند زيرا پس از 5. …Qe5+سومين تکرار پوزيسيون با همان نوبت حرکت رخ مي دهد. اما داور بايد ادعای او را رد کند چراکه در پوزيسيون اول سفيد حق قلعه رفتن را از دست نداده بود. و البته او حق قلعه رفتن را با 2. Kf1و حرکت دادن شاه از دست داد و نه با 1. …Qe5+

 B) 1 …Qg3+ 2. Kf1 Qf4+ 3. Ke1 Qg3+ 4. Kf1 Qf4+ 5. Ke1

 در اين لحظه سياه ادعاي تساوي مي کند زيرا پس از 5. …Qg3+سومين تکرار پوزيسيون با همان نوبت حرکت رخ مي دهد. اما داور بايد ادعای او را رد کند چراکه در پوزيسيون اول سفيد حق قلعه رفتن را از دست نداده بود. و البته او حق قلعه رفتن را با 2. Kf1و حرکت دادن شاه از دست داد و نه با 1. …Qe3+

استوارت عقيده متفاوتي داشت. به نظر او Aو Bدو وضعيت متفاوت هستند. در حالت Aسفيد مي توانست با 2. Qe2حق قلعه رفتن را براي خود نگه دارد. اما در حالت Bاين حق بلافاصله از بين مي رفت زيرا او چاره اي جز حرکت دادن شاه نداشت. در نتيجه در حالت Aادعاي تساوي بايد رد شود و در حالت Bداور بايد ادعا را بپذيرد.

اين يک موضوع جالب توجه است که بايد روشن گردد. من پيرو ماده 14 قوانين شطرنج که مي گويد:

فدراسيون هاي عضو مي توانند از فيده درخواست کنند درباره مسائل مربوط به قوانين شطرنج تصميم رسمي خود را اعلام کند.

نقل از رخ Xرخ

======================================================================

با عرض سلام و خسته نباشد
فرض کنیم پوزیسیون زیر در بازی ایجاد شده هست
سفید:kd6-nf6-ne6
سیاه:پیاده درh6, و شاه در c8
نویت حرکت باسفید است در این لحظه سیاه به علت پوزیسیون دو اسب ادعای تساوی میکند ولی سفید با حرکت kc6 یا nd5 برد اجباری دارد
شاحه های احتمالی بعد از حرکت سفید زیاد است و همگی یه یرد می انجامد
سوال : با توجه به اینکه بررسی ابن پوزیسون در آن لحظه ودیدن برد اجباری یرای سفید توسط داور مشکل است تصمیم داور در این باره چه باید باشد

پاسخ:

در مرحله اول ذکر این نکته لازم است که داور بایستی اصول اولیه اخر بازی ها را مطلع باشد. در غیر اینصورت در قضاوت دچار اشتباه خواهد شد. بطور مثال دو اسب و یک شاه در مقابل شاه تنها مساوی است. ولی در پوزیسیون مورد اشاره شما یک پیاده اضافی برای سیاه وجود دارد که سفید با گرفتن تمپ توسط همین پیاده قادر به بردن بازی خواهد بود.

بطور مثال

1. Rc6 h5 2. Cd5 h4 3. Ce7 Rb8 4. Cc5 Ra7 5. Rc7 h3 6. Cc6 Ra8 7. Cd7 h2 8. Cb6#

و اما چگونگی قضاوت :

در ماده 2-10 زمانیکه بازیکن کمتر از 2 دقیقه برای اتمام بازی خود داشته باشد مجاز به ادعای تساوی بر اساس عدم تلاش حریف برای بردن بازی و یا عدم امکان بردن بازی به طریق متعارف می باشد. در پوزیسیون مذکور ادعا باید بر اساس عدم امکان بردن بازی بطریق متعارف باشد . در قوانین فعلی داور مجاز به انجام 3 نوع قضاوت است . یا انکه تساوی را بپذیرد که در این پوزیسیون اشتباه است. یا اینکه رد کند که شاید قضاوتی عجولانه باشد. و یا رای خود را به تاخیر انداخته و اجازه ادامه بازی را بدهد که این کار به داور نیز در امر قضاوت بهتر کمک خواهد نمود. در قوانین جدید که هنوز جهت اقدام ابلاغ نشده است داور مجاز به اضافه نمودن زمان بصورت فیشر برای ادامه بازی نیز خواهد بود که کمک بیشتری هم به بازیکنان و هم به داور برای قضاوت عادلانه و صحیح خواهد نمود. بهر حال رای داور در ماده 2-10 قطعی بوده و لازم الاجرا می باشد . موفق باشید.

=========================================================================

اهم وظایف و اختیارات داوران

برنامه دوره داوری درجه سه

برنامه دوره داوری درجه دو

برنامه دوره داوری درجه یک

چگونگی برگزاری مسابقات رسمی درجه بندی شده

وظایف و اختیارات مسئول برگزاری مسابقات

نحوه تنظیم آیین نامه برگزاری مسابقه

وظایف ناظر مسابقه

در صورت باز نشدن لینکهای مربوط به داوری بالا از این لینک استفاده فرمائید.

ماجرای پوئن شکنی استراحت

زمان آغاز اصلی یا شروع واقعی؟

نظرات

نام

ایمیل   (نمایش داده نخواهد شد)
نظر

مهرداد در تاریخ ۶/۵/۱۳۹۱

با عرض سلام و خسته نباشد
جا دارد از اینکه شرایطی فراهم نمودید تا بازیکنان و علاقمندان به شطزنج امکان طرح سئوالات و رفع اشکالات شخصی در زمینه مسائل داوری را داشته باشند از شما تشکر و سپاسگذاری می نمایم.
چند سئوال داشتم که امیدوارم لطف کرده راهنمایی بفرمائید.
1-آیا مسابقات برق آسا هم شامل ادعای تساوی همانند ادعای تساوی در مسابقات سریع می گردد؟
2-حکم داوری در رابطه با انجام حرکت غیر قانونی در مسابقات سریع و برق آسا چیست؟
3-در مسابقات سریع یا برق آسا چنانچه در حضور داور حرکتی غیر قانونی انجام گیرد و بازیکن طرف مقابل متوجه آن نشده تا اعتراض کند داور حق دخالت خواهد داشت؟

سهرابيان در تاریخ ۶/۵/۱۳۹۱

سلام عرض ميكنم
اگر در حين قضاوت بازيهاي مسابقه اي تلفن همراه داور زنگ بخورد تكليف چيست؟

مدیر سایت در تاریخ ۷/۵/۱۳۹۱

سلام
1- شرايط مسابقه سريع با بليتس يا برق اسا تفاوت دارد. در هر 2 نوع بشرطي كه تعداد داوران به اندازه كافي باشد بايد مقررات مسابقات متعارف اعمال شود.در غير اينصورت در برق اسا ماده 10-2 حاكم نيست . مگر انكه طرفين به توافق برسند.
2-در صورتيكه يكي از بازيكنان ادعا نمايد از طريق داور قابل پيگيري است و در غير اينصورت داور حق دخالت ندارد.
3- مانند رديف 2 خواهد بود.

مدیر سایت در تاریخ ۷/۵/۱۳۹۱

سلام
شرايط داور با بازيكنان متفاوت است. چون براي داور نمي توان باخت منظور كرد. داوران بايد بيش از بازيكنان در اجراي قوانين دقت داشته و الگوي انان باشند. ولي با توجه به جايز الخطا بودن همه انسانها امكان بروز چنين مواردي براي داوران نيز وجود دارد و در صورت بروز چنين اشتباهاتي از سوي انان با درج در پرونده مربوطه و در صورت تكرار از سوي كميته داوران برخورد لازم صورت خواهد پذيرفت.

سپهر سلیمی در تاریخ ۸/۵/۱۳۹۱

سلام با تشکر از این بخش جذاب شما لطفا سریع جواب داده شود با توجه به اینکه دور بعدی مسابقات فردا می باشد و اینکه قرعه کشی دستی انجام می شود در مسابقات جام رمضان شهرستان ما در پایان دور سوم دو نفر 3 امتیازی هستند و و بقیه 2 یا 1.5 و 1 و 0 امتیازی متاسفانه دو نفری که سه امتیازی هستن هر دو در دور قبل ارتقا رنگ خورده اند و دورهای دوم و سوم را سفید بازی کرده اند برای دور 4 آیا این دو باید با هم بازی کنند و یکی از آنها 3 دور پیاپی یک رنگ بازی کنند یا اینکه باید نزول بر اساس امتیاز اتفاق افتد

مدیر سایت در تاریخ ۸/۵/۱۳۹۱

جناب اقاي سپهر سليمي
با سلام : اگر منظور شما را درست فهميده باشم دو بازيكن 3 امتياز در دورهاي دوم و سوم تكرار رنگ گرفته اند و و در اينصورت در دور چهارم با توجه به اينكه تنها دو نفر 3 امتيازي وجود دارد هر دو نفر بايد تنزل گرفته و با نفرات بعدي (از نظر امتياز) قرعه كشي شوند. تكرار رنگ براي سومين بار پياپي فقط در دور اخر مجاز است انهم بشرطي كه اجباري بوده و چاره اي نباشد. اميدوارم منظور شما را بدرستي درك كرده باشيم.

محمد رضا اصلانی در تاریخ ۱۱/۵/۱۳۹۱

با سلام
اگر بازیکنی که پیاده او در حال وزیر شدن است قبل از ارتقاء پیاده زبانی اعلام کند وزیر اما به دلایلی از این کار منصرف شود وحرکت دیگری را انجام چه حکمی دارد؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۲/۵/۱۳۹۱

جناب اقاي اصلاني :
توجه شما را به مواد قانوني در اين مورد جلب مي نمايم :
ماده 4-4(د) : ""اگر بازيكني كه نوبت اوست پياده اي را ترفيع دهد - انتخاب سوار هنگامي قطعي مي شود كه ان سوار خانه ترفيع را لمس كند. ""
ماده 4-6(ج) : ""وقتي مهره اي بعنوان حركتي قانوني يا بخشي از حركتي قانوني در مربعي رها شود ديگر نمي توان ان را در ان نوبت به مربع ديگري حركت داد. در اين صورت حركت انجام شده محسوب مي شود: در مورد ترفيع پياده وقتي كه پياده از صفحه شطرنج برداشته مي شود و دست بازيكن مهره جديد را بعد از قرار دادن ان در خانه ترفيع پياده رها كرده است ""
نتيجتا پس از رسيدن پياده به خانه ترفيع سوار انتخاب شده توسط بازيكن بايد جايگزين پياده شده و دست بازيكن از مهره جدا شود. البته متذكر مي گردد كه در صورت اعتراض بازيكن مقابل در مورد نكته مورد سوال شما يعني اعلام شفاهي و بعد انصراف چنانچه از نظر داور اين كار پرت كردن حواس حريف يا اذيت كردن او و يا سروصدا در سالن بازي محسوب گردد وي مي تواند نسبت به اعمال جريمه اقدام نمايد. موفق باشيد.

ساسان در تاریخ ۱۴/۵/۱۳۹۱

با عرض سلام و تشکر من در یکی از مسابقات در حالی که بالای میز خود ایستاده بودم و نوبت حرکت من بود ایستاده فکر می کردم که داور به من تذکر داد که نشسته فکر کنم.آیا این کار داور قانونی است؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۴/۵/۱۳۹۱

سلام
در نوبت حركت - بازيكن حق ترك سالن را ندارد و در حالت ايستاده نيز مي تواند به تفكر خود ادامه دهد. حتي مي تواند در داخل سالن قدم بزند . اما اين كار به هيچ عنوان نبايد از نظر داور مزاحمتي براي حريف يا ديگر بازيكنان قلمداد شود (مثل خم شدن و تكيه دادن در حالت ايستاده بر روي ميز) . اطمينان از سلامت مسابقات و حفظ ارامش بازيكنان يكي از وظايف داور مي باشد.

یزدان دوست در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۹۱

با سلام. در مورد سوال آقای ساسان بعرض میرسانم: هیچ کجای قانون اشاره به الزام در نشستن پشت میز و یا اختیار به ایستادن نشده است لذا میتوان گفت که تصمیم گیری در اینمورد از اختیارات داور بوده و لازم الاجرا میباشد.

سعيد دادخواه_تيران و كرون در تاریخ ۱۵/۵/۱۳۹۱

با سلام و خسته نباشيد
در جريان يك بازي برق آسا حركت حريف باعث به هم ريختن ساير مهره ها روي ميز شد و اينجانب به بازيكني كه حركت با او بوده و باعث به هم ريختن صفحه شده اجازه ي ادامه بازي ندادم تا زماني كه مهره هاي به هم ريخته ي خود و حريف را سرجاي خود مرتب كرده و ساعت حريف را بعد از انجام اين كار به كار اندازد.آيا قضاوت بنده صحيح بوده؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۶/۵/۱۳۹۱

سلام
با توجه به قوانين بليتس و بند 3 ماده 7 قوانين شطرنج (بازيهاي متعارف) بازيكن ملزم به تصحيح موقعيت مهره هاي بهم ريخته در زمان خود مي باشد و عمل انجام شده كاملا صحيح است.

ناشناس در تاریخ ۱۶/۵/۱۳۹۱

ابتدا ثبت حرکت بعد حرکت مهره منع قانونی دارد یاخیر با تشکر فراوان

مدیر سایت در تاریخ ۱۶/۵/۱۳۹۱

سلام
طبق قوانين فيده بايستي ابتدا حركت را انجام داد و سپس ان را ثبت نمود. ثبت حركت قبل از انجام ان بجز در موارد ادعاي تساوي (قانون 50 حركت و 3 بار تكرار پوزيسيون مشابه ) كه بازيكن بايد ابتدا حركت خود را ثبت و سپس ادعا نمايد كه با انجام اين حركت پوزيسيون 3 بار تكرار مي شود و يا 50 حركت متوالي بدون عمل گرفتن يا زدن و بدون جابجائي پياده به وقوع خواهد پيوست و همچنين در بازيهاي نيمه تمام (كه امروزه متدوال نيست) كه بازيكن حركت بعدي خود را بدون انجام در صفحه و بطور مخفيانه در برگه ثبت خود نوشته و انرا تحويل سرداور مي دهد ممنوع مي باشد.

ناشناس در تاریخ ۵/۶/۱۳۹۱

با سلام اگر در بازی بلیتس بعد از سه حرکت مشخص شود یک نفر دو فیل سفید دارد چه حکمی دارد و اگر ثابت شود این به علت آرایش ناصحیح اولیه مهره ها بوده با تشکر

مدیر سایت در تاریخ ۵/۶/۱۳۹۱

سلام
در هر صورت بازي با همان فرم و پوزيسيون بايد ادامه يابد.

ناشناس در تاریخ ۲۹/۶/۱۳۹۱

با سلام و تشکر.در یک مسابقه سریع بازیکنی وزیر-رخ-چند پیاده و کمتر از یک دقیقه زمان دارد و موقعیت مات در یک حرکت را ایجاد نموده است. حریف او یک که رخ کمتر و چند دقیقه زمان بیشتر دارد شروع به کیش های متوالی میکند. بازیکن اول(با وضع برنده) ادعای تساوی بر اساس تکرار پوزیسیون یا عدم تلاش حریف برای برد نمیکند اما وقتی یکی دو ثانیه زمان دارد ساعت را متوقف و ادعای تساوی میکند.داور ادعا را میپذیرد.آیا این رای صحیح است؟ آیا حریف نمیتواند از داور بخواهد که بازی باید ادامه یابد تا دو ثانیه هم تمام شده و برنده شود؟ در همین وضعیت اگر بازیکن دارای وضع بازنده کیش دائم نداشته باشد بازیکن با وضع برنده همان موقع که یک دقیقه زمان دارد و حریفش شروع به کیش میکند میتواند از داور بخواهد که چون پوزیسیون مات در یک حرکت ایجاد نموده برایش برد بزند؟ با تشکر از پاسخ شما.

حامد رضایی در تاریخ ۳۰/۶/۱۳۹۱

با سلام
میدانیم اگر حریف مهره ای را لمس کرد باید با آن مهره بازی را ادامه دهد حال اگر حریف مهره ای را لمس کرد و بعد در حضور داور مدعی شد که این کار را نکرده است تکلیف چیست ؟!
با تشکر

مدیر سایت در تاریخ ۳۰/۶/۱۳۹۱

سلام
در زمانيكه بازيكن مدعي يكي دو ثانيه زمان در قسمت اتمام سريع بازي دارد با موقعيتي كه شما تشريح كرديد ادعاي تساوي قابل قبول بوده و داور ادعاي تساوي را قبول خواهد نمود. ضمن انكه نيازي به دستور ادامه بازي تا اتمام زمان نيست . زيرا در مدت 2 ثانيه اتفاق خاصي در صفحه نخواهد افتاد. اما در زمانيكه بازيكن زمان به اندازه كافي براي انجام مات در يك حركت در اختيار دارد (بطور مثال يك دقيقه اي كه خودتان گفته ايد) نياز به ادعا نبوده و كافي است در زمان باقي مانده حركت نهائي مات را روي صفحه انجام و ساعتها را متوقف و به داور اعلام برد نمايد. موفق باشيد.

مدیر سایت در تاریخ ۳۰/۶/۱۳۹۱

جناب اقاي رضائي
با سلام - اگر ادعاي مدعي با توجه به شواهد موجود براي داور قابل اثبات باشد از جمله اينكه داور يا يكي از دستيارانش مشاهده نموده باشند ادعا پذيرفته مي شود و در غير اينصورت با توجه به تناقض در مورد ادعاي انجام شده ادعا رد خواهد شد.

ناشناس در تاریخ ۳۰/۶/۱۳۹۱

سلام و سپاس از پاسخ سریع جنابعالی.در ادامه سوال قبلی(وضعیتی که بازیکنی وزیر-رخ و چند پیاده دارد)در قسمت دوم سوال فرض بر این است که بازیکن موقعیت مات در یک حرکت را ایجاد نموده ولی نوبت حرکت با حریف است و با کیش های متوالی فرصت انجام مات را نمیدهد.آیا بازیکن با وضعیت برنده میتواند بدلیل ایجاد پوزیسیون مات در یک حرکت و بدلیل این که نوبت با او نیست و حریف با کیش های متوالی قصد انداختن زمان وی را دارد ادعای برد نماید یا تنها میتواند ادعای تساوی کند.متشکرم.

مدیر سایت در تاریخ ۳۰/۶/۱۳۹۱

سلام
در اين حالت فقط مي توان ادعاي تساوي نمود. چون بازيكن با كيشهاي متوالي يا به تساوي خواهد رسيد و يا موجب از بين رفتن فرصت مات در يك حركت با تعويض وزير خواهد شد و بازي قابل ادامه خواهد گرديد.

ناشناس در تاریخ ۲/۷/۱۳۹۱

باعرض سلام وخسته نباشید:
سوالی ازتون دارم؟آیاکسی که به عنوان سرداورمسابقاته میتونه درجریان برگزاری مسابقات خلاف آنچه که درآئین نامه اومده رفتارکنه؟ درجریان مسابقات قهرمانی.............. آقای ............ هفت دورمسابقه روبازمانهایه مختلف برگزارکردن میزهایه یک ودوفیشربازی میکردن درحالیکه بقیه بدون فیشر یعنی سرداوریک مسابقه تااین حدمیتونه اختیارات داشته باشه بدون درنظرگرفتن حق وحقوق قانونیه بازیکنان؟

مدیر سایت در تاریخ ۳/۷/۱۳۹۱

با سلام
1- هر انچه در ائين نامه ذكر شده (چه بصورت كتبي و چه بصورت شفاهي) عينا بايد بمورد اجراء گذاشته شود. مگر انكه ائين نامه خلاف مقررات و قوانين بوده كه در اسرع وقت بايستي اصلاح و به اطلاع كليه بازيكنان برسد. تنها موردي كه در ائين نامه مي توان با دلايل موجه تغيير داد تاريخ دور به دور مسابقات مي باشد كه همانطور كه ذكر شد بايد موجه باشد.
2- تمامي بازيكنان بايد در يك مسابقه از زمانهاي مساوي و در يك سيستم بازي كنند.
در موارد مذكور سرداور يا داور و يا حتي برگزار كننده اختيارات قانوني ندارند.
لازم به توضيح است كه مشكلات بوجود امده احتمالا فقط مي تواند با توجه به امكانات موجود در ارگان مربوطه بوجود امده باشد از قبيل كمبود ساعت ديجيتال و ... كه انهم با تدبير برگزار كننده و داور بايستي با توجه به حداقل امكانات موجود ائين نامه را تنظيم كرده باشند.

ناشناس در تاریخ ۱۲/۷/۱۳۹۱

آیا در یک مسابقه 5 دور یک بازیکن میتواند4دور سیاه ویک دور سفید داشته باشد؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۲/۷/۱۳۹۱

اگر منظورتان بازيهاي دختران زير 12 سال (انوشا مهديان) مي باشد همانگونه كه توضيح داده شده است حريف ايشان در دور دوم غايب بوده و بنابراين نه رنگ داده شده و نه بازيكن حريف در اين دور محاسبه نخواهد شد. تا اينجا تعداد رنگهاي سياه وي 3 سياه در مقابل يك سفيد مي باشد. اما اولا در دور اخر مقررات اجازه مي دهد در صورت اجبار و براي كمك به قرعه كشي مسابقات حتي 3 تكرار پشت سرهم نيز به يك بازيكن داده شود. از طرفي رنگ محاسبه نشده در دور دوم را مي توان بصورت شناور سفيد يا سياه احتساب نمود تا تعداد رنگهاي بازيكن به تعادل برسد. در اينجا اگر رنگ مهره انوشا در دور دوم سفيد فرض شود تعداد رنگهاي مهره وي 3 سياه در مقابل 2 سفيد خواهد بود. براي اطمينان مي توانيد قرعه كشي مسابقات فوق را يك بار خودتان با سوئيس منيجر نيز انجام دهيد تا خيالتان راحت شود.
ضمنا توجه شما را به بند b13 هند بوك جلب مي نمايم:
13.


exceptions applicable to the last round
in the last round, rule 3, requiring players with the same score to be paired if they had not met in an earlier round, shall have priority over alternation and equalisation of colours, even if it is necessary for one of the players to be given the same colour for the third round in succession, or to be given three more of one colour than the other

مجید کبیری در تاریخ ۱۷/۷/۱۳۹۱

با عرض سلام و احترام.در مسابقات مچ هفتگی دیروز در بازی بین من و حریفم حدود حرکت بیستم در حالی که من حرکتم را انجام داده و بیرون سالن بودم با موبایل حریفم تماس گرفته میشود.گوشی ایشان روی میز در حالت silent و vibre بوده.داور برای ایشان باخت منظور کرد.من قوانین مربوط به موبایل که در کتاب قوانین داوری آمده را میدانم.با این حال بر اساس اعتراض حریفم و مواردی که مطرح میکرد برای افزایش آگاهی خود و احیانا" سایر دوستان سوالاتی برایم پیش آمده که مطرح میکنم:
1.در آیین نامه مسابقات اشاره ای به مورد موبایل نشده.آیا داور میتواند باخت منظور کند؟
2.اگر داور پیش از آغاز دور اول شفاها" در این مورد تذکر بدهد یا نه آیا در جواب سوال بالا تغییری ایجاد میشود؟
3.اگر حریف بازیکنی که موبایلش زنگ خورده مایل به ادامه بازی باشد داور میتواند چنین اجازه ای بدهد؟
4.در قوانین مربوط به موبایل و سایر وسایل ارتباطی الکترونیکی آمده اگر از چنین وسایلی صدایی شنیده شود داور برای بازیکن باخت منظور میکند.این قانون شامل لرزش خفیف موبایلی که در حالت ویبره است هم میشود؟حریف من میگفت داور ابتدا متوجه نشده و خودش از داور پرسیده میتواند به تماس پاسخ دهد و بعد از این داور برایش باخت زده.آیا این مورد میتواند باعث تخفیف جریمه و احیانا" تذکر بجای باخت شود. با تشکر

یزدان دوست در تاریخ ۱۸/۷/۱۳۹۱

سلام. شایسته است این قسمت پر بار و آموزنده را با پرسشهای منطقی و مهم مانند سوال آقای کبیری شکوفا نگه داشته و از کشمکشها بپرهیزیم. ضمنا از داوران تقاضا دارم در هنگام تصمیم گیری از افراط و تفریط اجتناب نمایند. لرزش مختصر تلفن همراه را میتوان با تذکر جدی تنبیه نمود. اعلام باخت برای یک بازیکن مسئولیت سنگینی برای داور دارد.

مدیر سایت در تاریخ ۲۲/۷/۱۳۹۱

سلام
1- هنگاميكه مسابقه اي برگزار شود و قوانين فيده حاكم بر ان مسابقات باشد ذكر تك تك موارد قانوني در ائين نامه لزومي نداشته و هر گونه موردي پيش ايد بايد طبق قوانين فيده عمل شود. از جمله مورد مربوط به موبايل. معمولا فقط در ائين نامه مواردي ذكر مي شود كه بخواهند موردي از قوانين را استثناء نمايند.ذكر بقيه موارد فقط براي تاكيد بر ان قانون خاص مي باشد.
2- خير هيچ تغييري حاصل نمي شود.
3- در هر صورت قانون بايد اجراء شود و توافق بازيكنان در اين مورد ملاك عمل داور نيست.
4- همانگونه كه در قوانين نيز ذكر شده (بدون اجازه داور بازيكن در محل بازي مجاز به داشتن تلفن همراه يا ديگر وسايل ارتباطي نيست - مگر انكه كاملا خاموش شده باشد. ....) طبق اين قسمت از قانون و اختيارات داور در مورد جريمه ها داور مي تواند از اختيارات خود استفاده نمايد. چون در اين مورد قانون تاكيد بر باخت نكرده است. تشخيص اين امر و نوع جريمه از تذكر تا باخت كاملا بر عهده داور خواهد بود.البته بجز صدا - هر گونه استفاده از موبايل نيز در محل بازي و هر مكان مجاور كه داور مشخص كند نيز ممنوع بوده و قانون در اين مورد نيز سختگيرانه است. بهر حال در طول يك مسابقه اجراي قانون بايد در مورد همه يكنواخت باشد. ولي اگر هر گونه صدائي از اين وسيله شنيده شود (منجمله صداي لرزش خفيف يا ويبره )بازيكن خاطي بازنده خواهد شد.

بازيكن در تاریخ ۲۶/۷/۱۳۹۱

با سلام
آيا صحبت بازيكنان در مورد وضعيت بازيهاي در حال انجامشان با ديگر بازيكنان كه بيرون از سالن مسابقه هستند مجاز است؟
موردي در اين باره در قوانين شطرنج موجود هست؟
من بارها با اين موضوع برخورد داشتم كه حريف خودم با دوستان خود در بيرون از سالن مشورت و راهنمائي ميگيرد...يا بازيكنان ديگر را ديده ام كه چنين كاري را انجام ميدهند...
آيا در صورت انجام چنين اعمالي بازيكن نبايد جريمه شود؟
چون فكر ميكنم اين تقلب از موبايل بيشتر به بازيكن كمك ميكند....
با تشكر

مدیر سایت در تاریخ ۲۶/۷/۱۳۹۱

سلام
صحبت بازيكنان نه تنها در مورد بازي خودشان بلكه در مورد بازي ديگران هم ممنوع است و در صورت مشاهده و اثبات - داور موظف است برخورد لازم را انجام دهد. براي ذكر قوانين موجود در اين رابطه مي توان به مواد 12-1 و 12-3و12-6و13-2و13-7 اشاره نمود.
موفق باشيد.

مدیر سایت در تاریخ ۲۹/۷/۱۳۹۱

جناب اقاي نادري
با سلام - سوال و پاسخ شما بدليل حجم بالاي متن در ذيل متن اصلي درج شده است.

نسرین گرامیان در تاریخ ۷/۸/۱۳۹۱

باعرض سلام وخسته نباشید:
درمسابقاتی که به صورت تیمی برگزارمیشه این امکان وجوداره که قرعه کشی دوربه دور(ازدوردوم به بعد)به جای اینکه براساس امتیازتیمهاباشه براساس مچ پوینت بدست آمده ازهرتیم دردورهای قبل باشه ؟

مدیر سایت در تاریخ ۸/۸/۱۳۹۱

سلام
بشرطي كه در ائين نامه مسابقه ذكر شده باشد مي توان قرعه كشي را بر اساس مچ پوينت انجام داد.

ساسان در تاریخ ۱۴/۸/۱۳۹۱

با تشکر
لطفا در مورد تفاوت حرکت غیر قانونی در مسابقات بلیتس،سریع و استاندارد و جریمه آن توضیح دهید.

مدیر سایت در تاریخ ۱۴/۸/۱۳۹۱

سلام
در بازی بلیتس در صورتیکه حرکت غیر قانونی کامل شده باشد (حرکت انجام شده و ساعت زده شده باشد) در صورت ادعای حریف - بازیکن متخلف بازنده خواهد شد. اما در بازی سریع و متعارف برای بار اول و دوم بازیکن متخلف فقط جریمه زمانی بمدت دو دقیقه و برای بار سوم بازنده خواهد گردید.

bkd در تاریخ ۱۹/۸/۱۳۹۱

جناب آقای نادری چه زیبا پوزیسیون را در ذهن خود سپرده اید ولی بعد از بازی خود یادتان نبود.بله من بالای سر میزتان بودم شما ادعای تساویتان بی مورد بود چون خودتان هم قصد انداختن ساعت حریفتان را داشتیدوگرنه طبق دیاگرام وحرکاتی که در بالا آوردید می توانستید با حرکت4-kg3...عکس پوزیسیون را سه بار تکرار کنیدولی حرکت-ke3را انجام دادید.من اگر عکس پوزسیون سه بار اتفاق می افتاد وشما ادعای تساوی میکردید قبول میکردم.ولی شما از عکس سه بار پوزیسیون فرار میکردید.ومثلما حقتان باخت بود..

محمد جواد نادری در تاریخ ۲۲/۸/۱۳۹۱

با سلام
درپاسخ آقای کلانتری نکاتی قابل تامل است
1-ایشان مدعی شده اند که پوزیسیون را یعد از بازی فراموش کرده ام که به هیچ عنوان صحت ندارد چراکه یعد بازی با حود آقای کلانتری در باره پوزیسون بحث کردم حتی برای آقای ناصر ریاحی نیز پوزیسیون را چیدم مگر به خاطر ماندن یک پوزیسیون ساده آخر بازی آن هم بعد از اتمام بازی احتیاج به معجزه دارد
2- نکته مهم و اساسی که از جواب دادن به آن سرباز زده اند در مورد ماده 10-2 میباشد که ایشان به صراحت گفتند این ماده برای مسابقات سریع اعمال نمی شود
و بسیار بعبد است که این مسله مهم داوری را فراموش کرده باشند

3- ایشان مدعی شده اند من بدنبال انداختن ساعت حریفم بودم
چطور ممکن است وقتی من چند ثانیه بیستر وقت ندارم و حریفم زمان بیشتری از من دارد و من ادعای تساوی نموده ام بدنبال انداختن ساعت حریفم باشم
4-ایشان مدعی شده اند که اگر من پوریسیون را سه بار تکرار می نمودم بازی را مساوی اعلام میکردن
اولا که بدبهبات را انجام می دادبد ولی مسله اینجاست که ادعای من برای تساوی ایجاد یک پوزیسیون مرده وتلاش حریف برای انداختن ساعت من بود

درپایان برای اطلاع ایشان عرض میکنم که ماده 10-2 برای مسابقات سریع اعمال میشود
باتشکر

نسرین گرامیان در تاریخ ۲۲/۸/۱۳۹۱

باسلام :
درمسابقات دوره ای چنانچه بازیکنی ازادامه مسابقات انصراف بدهدامتیازبرای دیگرحریفان این بازیکن به چه نحومحاسبه می شود.

bkd در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۹۱

جناب آقای نادری سلام:
این جانب می خواهم چند مطلب را خدمتتان عرض کنم.
1- آقای وحیدبه شما اعلام کردندکه:روش ادعاي تساوي بازيكن و نحوه پاسخ داور در لحظه ادعا بسيار مهم مي باشد.در مورد ادعاي تكرار پوزيسيون نيز بايد موارد قانوني بطور مشخص و واضح رعايت شده باشد.
2-زمانی که پوزسیون را چیدیدنمی دانستید که چه حرکاتی انجام دادیدولی در سایت هیات همه را عنوان کردید.فرض میگیریم درست و زمان شما فوق العاده خراب روش ادعای تساوی شما قانونی نبود فرض میگیریم این هم قانونی بود.چرا باحرکت4-kg3...عکس پوزیسیون را سه بار تکرار نکردید وشاه را به e3 حرکت دادید(شما که به قول خودتان چند ثانیه زمان داشتید)
3-در ایین نامه مسابقات باشگاه اعلام شده هر گونه اعترض میبایست به هیات ناظران باشگاه امیر کبیر برسد.هدفتان از عنوان این مطلب در سایت هیات چیست؟
4- دو نفر از ناظران آقای محمدی و ریاحی بودند که بعد از عنوان کردن این موضوع وحتی چیدن پوزیسیون برای آقای ریاحی صریعاادعای شما ردشد.
5- بهتر است آیین نامه مسابقات هفتگی باشگاه امیر کبیر را مطالعه سپس به عنوان این مساعل بپردازید.
عنوان مسایل داوری جهت آموزش کار پسندیده ای است وبهتر است حریمها حفظ و مطالب آموزشی عنوان شود و از هیات زحمت کش این انتظار را دارم.(بهزاد کلانتری دهقی)

مدیر سایت در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۹۱

سلام
در صورتیکه بیش از 50 [%] بازیهایش را انجام داده باشد نتایج قبلی محفوظ خواهد ماند.

مدیر سایت در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۹۱

با سلام
چون پوزیسیون و نوع ادعا از نظر اموزشی جالب و جنبه اموزشی داشت برای بهره گیری کلیه علاقمندان مطلب مذکور ارائه شد و در نتیجه واکنشهائی را از سوی داور مسابقات و بازیکن ذینفع در پی داشت. اما بدلیل جلوگیری از شخصی شدن مسئله از دوستان تقاضا داریم از ادامه بحث خودداری نمایند. ضمنا از کلیه بازیکنانی که بنحوی در هر مسابقه (چه در هیات و چه در باشگاهها و مدارس شطرنج) اعتراضی دارند درخواست می گردد در درجه اول اعتراض کتبی خود را به برگزار کننده ارائه و پیگیری نمایند و در صورتیکه موفق به احقاق حقوق قانونی خود نشدند اعتراض کتبی خود را جهت بررسی و پیگیریهای لازم به کمیته مسابقات و داوری هیات ارائه نمایند. با تشکر

مجید کبیری در تاریخ ۲۹/۸/۱۳۹۱

با عرض سلام.با مرور مطالب مطرح شده در سوال آقای نادری و پاسخ های بعدی آقایان کلانتری و نادری و با توجه به پاسخ مشروح آقای وحید مطلب و پیشنهادی به نظرم رسید که عرض مینمانم:داوران عزیز بهتر است به رسیدگی به ادعای بازیکن و صدور رای در مورد ادعا بپردازند.به نظر نمی آید طرح این مطلب که چرا بازیکن با انجام حرکت مورد نظر داور مبادرت به تکرار پوزیسیون نکرده چندان جالب باشد.انتخاب نوع ادعای تساوی از بین امکانات مختلف همچون تکرارحرکت،کیش دائم،عدم تلاش حریف برای برد و غیره،از اختیارات بازیکن میباشد. اینجانب مکرر مشاهده نموده ام ادعای تساوی در زمان کمتر از دو دقیقه در مسابفات سریع از طرف بازیکنان و عملکرد داوران در این رابطه باعث بروز اختلاف نظراتی میشودپیشنهاد مینمایم در صورت امکان جلسه ای با حضور بازیکنان و داوران فعال در سطح استان برگزار شود و با شرح کامل ماده 10-2 و روش صحیح ادعا توسط بازیکنان و اختیارات و وظایف داوران در مورد این بند از قوانین داوری یک هماهنگی مناسب در این مورد ایجاد شود.در صورت نبودن امکان تشکیل چنین جلسه ای پیشنهاد میکنم مطالب مورد نظر به شکل مقاله ای در سایت هیئت در معرض دید دوستان قرار گیرد. بدون در نظر گرفتن مورد اخیر و بطور کلی عرض مینمایم: اینجانب مشاهده نموده ام برخی بازیکنان عزیز از روش ادعای تساوی به نوعی که اساسا" قابل رسیدگی باشد اطلاع کافی ندارند و برخی داوران محترم،گاهی شرط رسیدگی و پذیرش ادعای تساوی در زمان کمتر از دو دقیقه در مسابقات سریع را داشتن پوزیسون کاملا" برنده از طرف بازیکن مدعی میدانند.در قانون فعلی بر دو اساس،عدم تلاش حریف برای برد از طریق متعارف و نبودن امکان برد از راههای متعارف میتوان ادعای تساوی نمود و هیچ اشاره ای به داشتن پوزیسیون برنده نشده است. یعنی یک بازیکن با وضعیت بازنده هم میتواند بر اساس تلاش نکردن حریف برای برد و تلاش وی برای بردن از طریق انداختن ساعتش ادعای تساوی کند.در عین حال قابل ذکر است که برگزاری مسابقات متعدد شطرنج چه از طرف هیئت و یا باشگاهها و هر سازمان و نهاد دیگر که در مجموع باعث پیشرفت سطح شطرنج استان میشود و زحمات داوران و مسئولین برگزارکننده بسیار قابل تقدیر و تشکر است.امید است که همگی در راه بالاتر بردن سطح کیفی وکمی این گونه مسابقات تلاش کنیم،متشکرم.

بهزاد کلانتری در تاریخ ۱/۹/۱۳۹۱

آقای کبیری سلام.
در مورد مطلبی که فرمودید خدمتتان عرض کنم شما هم بدون اینکه آیین نامه مسابقات داخلی باشگاه وموضوع پیش آمده رادقیقا مد نظر قرار دهید قضاوت کرده اید.واین برداشت شما از قانون نیز اشتباه میباشد(یک بازیکن با وضعیت بازنده هم میتواند بر اساس تلاش نکردن حریف برای برد و تلاش وی برای بردن از طریق انداختن ساعتش ادعای تساوی کند)

ناشناس در تاریخ ۱/۹/۱۳۹۱

\بازیهای متعارف یعنی چه؟از زحمات کادر داوری هیات ممنونم

مدیر سایت در تاریخ ۲/۹/۱۳۹۱

سلام
مسابقات شطرنج از نظر محدودیت زمان بازیکنان به سه دسته تقسیم می شود:1- بازیهای برق اسا که کمتر از 15 ئقیقه می باشد 2- بازیهای سریع که حداقل 15 دقیقه برای هر بازیکن و کمتر از 60 دقیقه خواهد بود و بازیهای متعارف (یا فکری) که از 60 دقیقه به بالا می باشد.

مجید کبیری در تاریخ ۲/۹/۱۳۹۱

سلام آقای کلانتری
تاکید میکنم که قصد قضاوت نداشته ام.در متن ارسالی من جایی اشاره نشده که داور اشتباه کرده و یا آیین نامه داخلی باشگاه اشتباه بوده است،حتی به اشتباهات بازیکنان در طرح ادعای تساوی اشاره کرده ام.و اگر شما میفرمایید که بازیکن مدعی در روش ادعای تساوی اشتباه کرده،من میپذیرم و در این مورد قضاوت نکرده ام.مایلم به نکته ای اشاره کنم،در پوزیسیون مورد نظر با توضیح آقای نادری در ابتدا مشخص شده که ایشان مهره سفید داشته و شاه سفید در f1 است.بازیکن دارنده مهره سیاه یعنی حریف ایسان میتوانسته شاه خود را از g3 به هر خانه در دسترس ببرد که طبیعی است حاضر به تکرار پوزیسیون نبوده چون مدعی تساوی نبوده است. متشکرم.

مجید کبیری در تاریخ ۲/۹/۱۳۹۱

با عرض سلام
جناب آقای وحید،اینجانب اخیرا" در کلاس داوری، که شما مدرس آن بودید شرکت کردم.من و چند نفر دیگر از حاضران در کلاس که به عنوان بازیکن هم در مسابقات فعال هستیم سوالات و ابهامات خود در مورد ماده 10-2 را مفصلا" مطرح کردیم و در کلاس کاملا" در این مورد بحث و جمع بندی نهایی شد.نظر من مبنی بر اینکه(یک بازیکن با وضعیت بازنده {نیز} میتواند در بازیهای سریع و در زمان کمتر از 2 دقیقه و به شرط عدم تلاش حریف برای برد از راههای متعارف یعنی تلاش برای انداختن ساعت ادعای تساوی کند)نظر شخصی نبوده و بر اساس بحث های کلاس داوری فوق الذکر و نتیجه گیری نهایی آن ثوسط شما مطرح شده است.با مراجعه به کتاب داوری و بررسی دقیق ماده 10-2 هم میتوان به چنین نتیجه ای رسید.با توجه به این که آقای کلانتری این نظر را برداشت اشتباه از قانون میدانند و با عنایت به این که تنی چند از دیگر داوران استان نیز شرط پذیرش ادعای تساوی را داشتن پوزیسیون کاملا" برنده از طرف مدعی میدانند،خواهشمندم جنابعالی بعنوان داور بین المللی صراحتا"نظر خود را در این مورد بفرمایید و رفع ابهام نمایید.با تاکید بر اینکه هدف من تنها ارتقاء دانش داوری خود و جلوگیری از تضییع حق بازیکنان در مسابقاتی است که اینجانب احتمالا" داوری آن را بعهده خواهم داشت و از شخصی تلقی شدن اینگونه مباحث رویگردان هستم. با تشکر فراوان

مدیر سایت در تاریخ ۲/۹/۱۳۹۱

با سلام
هر بازیکن در هر پوزیسیون (چه بازنده و چه برنده) با استفاده از ماده 2-10 زمانیکه کمتر از 2 دقیقه برای اتمام بازی زمان داشته باشد مجاز به ادعای تساوی بر اساس عدم تلاش حریف برای برد و یا عدم امکان بردن بازی بطریق متعارف می باشد. بازیکن باید صریحا نوع ادعای خود را به داور اعلام و داور موظف به رسیدگی و پاسخ به مدعی می باشد. اگر داور ادعای مدعی را بپذیرد بازی مساوی خواهد بود و در صورت عدم پذیرش بازیکن مدعی جریمه زمانی خواهد شد. همچنین داور می تواند رای به ادامه بازی بدهد تا زمانیکه یکی از پرچمها سقوط نموده و رای نهائی خود را اعلام نماید. لازم به ذکر است که این مورد عینا در بازی اقای کلانتری و اقای اردشی در اوپن اردیبهشت اصفهان (اگر اشتباه نکنم سال 1382) اتفاق افتاد و بازی اقای کلانتری که بازنده بود بعلت عدم تلاش حریف برای بردن بازی مساوی اعلام شد. ضمنا متنی در مورد اینکه در هر پوزیسیون برنده می توان ادعای تساوی نمود نیز در قانون نیامده است و شرایط ادعای تساوی کاملا در قوانین بصورت اشکار اعلام گردیده است. بطور مثال فرض کنید بازیکنی که هیچ مهره ای ندارد در مقابل حریفی که دارای وزیر و رخ و ... می باشد بدلیل 3 بار تکرار پوزیسیون ادعای تساوی نموده و با توجه به مستندات داور نیز 3 بار تکرار را تایید نماید. ایا بدلیل انکه بازنده است ادعای وی نباید قبول شود؟
مثالهائی نیز در اخرین قسمت متن اصلی همین صفحه از گرت گیسن اورده شده که مطالعه ان مسائل را بهتر روشن خواهد نمود.

بهزادکلانتری دهقی در تاریخ ۴/۹/۱۳۹۱

باسلام
این جانب با آقای اردشی تا کنون بازی نکرده ام .برای روشن شدن موضوع وانشاا..خاتمه بحث ایجاد شده با توجه به این که در آیین نامه مسابقات هفتگی داخلی امیر کبیر قید شده ماده 2-10 اجرا نمی شود و فقط پوزیسیونهای تیپیک مساوی ویا سه بار متوالیا یا غیر متوالی نکرار به داور اثبات شود.مساوی اعمال میشود ودر مورد بازی رخ داده اینگونه بود.
خواهشمندم کلمه آخر را ویرایش کنید.

مدیر سایت در تاریخ ۵/۹/۱۳۹۱

سلام
با پوزش مثال عنوان شده در بالا مربوط به بازی اقای مهرداد اردشی از تهران با اقای محمدرضا شریفی پور از کرمانشاه در بازی اوپن اردیبهشت 1381/2/13 بود.

یزدان دوست در تاریخ ۵/۹/۱۳۹۱

سلام؛ ماده 10 -2 (الف) در قسمتی که اشاره شده برد با حرکات متعارف غیر ممکن است تصمیم گیری داور آسان میباشد؛ امازمانیکه امکان برد وجود دارد؛ به راحتی نمیتوان حق بازیکنی را که هم از نظر پوزیسون وهم از نظر زمانی دست بالا را دارد پایمال کرد. یادمان باشد انداختن زمان حریف در بازیهای غیر متعارف از اهداف بازیکنان میباشد؛ بنظر اینجانب در پوزیسیونهای پیچیده داوران مداخله ننمایند و بازیکنان هم در تقسیم زمان کوشا باشند.!

محمد جواد نادری در تاریخ ۵/۹/۱۳۹۱

با عرض سلام و خسته نباشد
فرض کنیم پوزیسیون زیر در بازی ایجاد شده هست
سفید:kd6-nf6-ne6
سیاه:پیاده درh6, و شاه در c8
نویت حرکت باسفید است در این لحظه سیاه به علت پوزیسیون دو اسب ادعای تساوی میکند ولی سفید با حرکت kc6 یا nd5 برد اجباری دارد
شاحه های احتمالی بعد از حرکت سفید زیاد است و همگی یه یرد می انجامد
سوال : با توجه به اینکه بررسی ابن پوزیسون در آن لحظه ودیدن برد اجباری یرای سفید توسط داور مشکل است تصمیم داور در این باره چه باید باشد

مدیر سایت در تاریخ ۶/۹/۱۳۹۱

با سلام
در مواردی که قانون صریحا مواردی را اعلام نموده و بازیکن بر حسب ان قانون ادعای تساوی نماید و داور نیز ناظر بازی بوده و یا مدارک مستند مانند برگه ثبت موجود باشد داور موظف به اعلام رای بر حسب قانون خواهد بود و اعمال نظر شخصی کاری ناصواب می باشد.

مدیر سایت در تاریخ ۷/۹/۱۳۹۱

اقای نادری
با سلام پاسخ شما در ذیل متن اصلی امده است.

یزدان دوست در تاریخ ۹/۹/۱۳۹۱

باسلام. درمورد ماده 10-2 سوال نپرسیده بلکه نظرم را که به آن ایمان داشتم بیان نمودم لذا نیازی به پاسخ نداشتم.

اشکان ازلی در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۹۱

با سلام
در صورتی که در بازی سریع بازیکنی زمان ساعتش صفر شود اما علامت منفی که کنار ساعت می آید هنوز پدیدار نشده باشد چه حکمی دارد؟
من در مسابقات بلیتس امیر کبیر چنین موردی برایم پیش آمد و تا زمانی که علامت نیامده بود بازی کردم حریفم که میخواست زمان مرا بیندازد حرکت غیر قانونی انجام داد(در خانه ای رفت کیش میشد)و ساعت مرا به کار انداخت و زمان من افتاد من به داور که اعتراض کردم و گفتم باید به من زمان اضافه کند گفت چون در زمان مرده ادا کردی قبول نیست و بازی را مساوی اعلام کرد

مدیر سایت در تاریخ ۲/۱۰/۱۳۹۱

سلام
در مسابقات سریع و بلیتس هر زمان که پرچم ساعت یکی از بازیکنان سقوط نماید حریف می تواند ساعتها را متوقف نموده و ادعای برد کند(مگر در مواقعی که مدعی به هیچ وجه امکان بردن بازی را نداشته باشد که در این صورت باید ادعای مساوی کند) . ملاک اصلی در این موارد افتادن پرچم ساعت(صفر شدن زمان ) بوده و علامت منفی و یا صدای زنگ و ... اهمیتی ندارد.
در صورتیکه ادعای مذکور بعمل نیامده و در حین ادامه بازی ساعت بازیکن دیگر نیز سقوط کند بازی مساوی خواهد بود.
در بازی سریع زمانی که زمان به اتمام نرسیده باشد برای حرکت غیر قانونی جریمه زمانی و در بازی برق اسا(بلیتس) برای حرکت غیر قانونی باخت منظور خواهد شد.

ناشناس در تاریخ ۱۷/۱۰/۱۳۹۱

سلام اقاي وحيد لطفا بصورت ساده توضيح دهيد قانون ادعاي تساوي در مسابقات بليتس وجود دارد يا نه در كتاب داوري واضح ننوشته دوم در چه پوزيسيونهايي كه برتري داريم زير 2 دقيقه ميتوانيم ادعاي تساوي كنيم هرچه كتاب قوانين را خواندم متوجه نشدم لطفا چند پوزيسيون كه ميشود ادعا كرد مثال بزنيد باتشكر ازشما بابت اطلاع رساني

مدیر سایت در تاریخ ۱۸/۱۰/۱۳۹۱

با سلام
در پاسخ به سوال شما در رابطه با ادعای تساوی در بلیتس اشاره به موارد قانونی زیر لازم است :
ب-2) جائی که نظارت بر بازی کافی باشد (یک داور برای هر بازی) باید مقررات مسابقات و پیوست الف 2 اجرا شود.
ب- 3) جائی که نظارت کافی نباشد باید موارد زیر اعمال شود :
الف) بازی باید تابع قوانین بازی سریع مذکور در پیوست الف باشد مگر در موارد مشمول بلیتس که در زیر می اید.
ب) ماده 2-10 و پیوست الف 4 ج حاکم نیست....


(هر گونه ادعای تساوی در بلیتس باید برای داور قابل اثبات باشد. معمولا در بازی بلیتس که نظارت کافی از نظر داوری بر انها اعمال نشود بدلیل عدم وجود برگه ثبت و یا نظارت مستقیم داوران بر جریان بازی که می تواند گواه بر اثبات ادعای یکی از بازیکنان باشد ادعای تساوی قابل قبول نیست . همچنین بنا بر تاکید قانون بر اساس ماده 2-10 نیز نمی توان ادعای تساوی نمود. بر همین اساس استفاده از قانون 50 حرکت یا 3 بار تکرار پوزیسیون نیز در صورتی که برای داور قابل اثبات نباشد امکان پذیر نخواهد بود. موارد استثنائی که قابل اثبات هم هستند مانند اخرین پوزیسیون بوجود امده که منجر به مات اجباری و بی دفاع در چند حرکت اینده باشد و تنگی وقت اجازه اتمام بازی را نمی دهد می توان ادعای تساوی نمود که این گونه پوزیسیونها نباید نیاز به محاسبه داشته و کاملا بی دفاع باشد. همچنین در پوزیسیونهائی که امکان ایجاد کیش دائم بوجود امده و باز هم نیازی به محاسبه نباشد نیز می توان ادعای تساوی نمود. در بازیهائی که حریف به علت عدم وجود مهره کافی امکان بردن بازی را نداشته باشد مانند شاه تنها در مقابل شاه و یک رخ حتی اگر ساعت بازیکنی که دارای رخ می باشد سقوط هم نماید باز هم بازی مساوی اعلام خواهد شد.در اینگوه پوزیسیونها نیز اگر از طرف بازیکنی که برتری دارد ادعای تساوی شود قابل قبول می باشد. اما بجز اینگونه موارد استثناء به دلیل دارابودن برتری ماتریالی یا پوزیسیونی در طول بازی ادعای تساوی قابل قبول نخواهد بود.
در قسمت اتمام بازی بازیهای متعارف یا 2 دقیقه پایانی بازیهای سریع ماده 2-10 حاکم می باشد. بر اساس ماده 2-10 مدعی می تواند بدلیل اینکه حریف برای بردن بازی تلاش نمی کند(صرفا با انجام حرکات بی هدف قصد انداختن ساعت را داشته و دارد) و یا بر اساس اینکه امکان بردن

مدیر سایت در تاریخ ۱۸/۱۰/۱۳۹۱

بازی برای حریف بطریق متعارف وجود ندارد ادعای تساوی نماید. در اینگونه موارد در صورتیکه ادعای بازیکن برای داور قابل قبول باشد بازی مساوی اعلام می شود. اما بازهم تنها بدلیل دارا بودن برتری ماتریالی و یا پوزیسیونی ادعای تساوی قابل قبول نخواهد بود.
لازم به توضیح است که با اجرای قوانین جدید از جولای 2013 این مشکل در ماده 2-10 به میزان زیادی با اضافه کردن زمان (سیستم فیشر) پس از ادعا حل خواهد شد و نیازی به اعمال نظر داور در زمان ادعا نخواهد بود.
لازم به ذکر است که ماده 2-10 در سیستم فیشر (متعارف و سریع ) اعمال نمی شود.

نوید در تاریخ ۲۵/۲/۱۳۹۲

لطفاً نحوه محاسبه پوئن شکنی سونه بورن برگر فیده را توضیح دهید

مدیر سایت در تاریخ ۲۶/۲/۱۳۹۲

سلام
سونه بورن برگر عبارت است از محاسبه تمام امتیازات حریفانی که بازیکن بر انان پیروز شده و نصف امتیازاتی که بازیکن با انان مساوی کرده است. برای باختها امتیازی منظور نخواهد شد.

سعيد دادخواه_تيران و كرون در تاریخ ۱۳/۱۰/۱۳۹۲

با سلام
نظر به اينكه ترك جدول مسابقات بدون اطلاع قبلي به داور مسابقه و مسئله ي تباني باعث آزار بسياري از بازيكنان مي شود از كميته ي داوران هيات شطرنج استان و كميته ي مسابقات هيات شطرنج استان و هيات رييسه ي محترم تقاضامندم نسبت به برخورد جدي و ضمن ذكر جدي تر در آيين نامه ي مسابقات با اين بي نظمي ها برخورد شود.متعاقبا" از شما سپاسگزارم و بابت ترك جدول هاي مسابقات برگزار شده در استان بدون اطلاع دادن قبلي از همگي پوزش ميطلبم.پاينده باشيد

مدیر سایت در تاریخ ۱۳/۱۰/۱۳۹۲

سلام
ضمن تشکر از شما این مسئله حتما در مسابقات اتی پیگیری خواهد شد.

حامیان


قهرمانان
 • قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری
  قهرمانان جهانی - اسیائی و کشوری

 • استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  استاد بزرگ شاهین لرپری زنگنه
  قهرمان لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم سایپا وکسب مقام اول (میز3) در سال 1398
  کسب عنوان برترین بازیکن جوان آسیا از سوی فدراسیون شطرنج آسیا (2016)
  شرکت در مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی کشور وراه یابی به فینال مسابقات در سال 1396
  نایب قهرمانی لیگ برتر باشگاهای کشوربه همراه تیم ذوب آهن وکسب مقام اول (میز1) در سال 1395
  کسب اخرین نورم استاد بزرگی در مسابقات المپیادجهانی به همراه تیم ملی بزرگسالان
  کسب مقام سوم قهرمانی جهان در رده سنی زیر 18 سال -2016
  کسب مدال طلای تیمی قهرمانی جهان در المپیاد زیر 16 سال 2015 - مغولستان
  کسب عنوان قهرمانی اسیا در رده سنی زیر 16 سال - 2015(کره جنوبی)
  کسب مقام دوم مشترک اوپن گرجستان 2015
  کسب اولین نورم استادبزرگی در تیرماه 94 (بلغارستان)
  کسب عنوان استادی بین المللی در فروردین 94(تایلند)
  کسب عنوان سومی تیمی مسابقات المپیاد جهانی 2014 مجارستان
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 16 سال -2014- هند
  کسب مدال تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2014
  کسب مدال برنز تیمی مسابقا بین المللی قونیه ترکیه 2013
  مقام دومی قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 14 سال - ایران 2013
  مقام دوم تيمي و كسب مدال نقره ميز 5 در المپياد جهاني زير 16 سال (تركيه - 2012)
  مقام اول تیمی مسابقات قونیه - ترکیه 2012
  قهرمان اسیا در رده سنی زیر 14 سال سريلانكا و کسب مدال تیمی زیر 14 سال
  کسب مدال نقره تیمی سریع زیر 14 سال سریلانکا 2012
  مقام چهارم (مشترک با سوم ) جهان زیر 12 سال برزیل 2011
  قهرمان اسيا زير 12 سال فیلیپین 2011
  مقام ششم جهان زیر 12 سال 2010 یونان
  مقام هفتم جهان زیر 10 سال ترکیه 2009
  قهرمان اسيا زیر 10 سال 2009 هند و همچنین طلای تیمی زیر 10 سال
  مقام اول كشور در رده سني زير 12 سال
  مقام چهارم مسابقات زیر 14 سال قهرمانی جهان 2011
  قهرمان کشوردر سال 90-1389
  کسب مدال طلای asean ویتنام 2009 و اخذ عنوان استادی فیده
  کسب مدال تیمی زیر 10 سال - ویتنام 2008

 • استاد بین المللی نیما جوانبخت
  استاد بین المللی نیما جوانبخت
  کسب مقام سوم اسیا در رده سنی زیر 20 سال - 2015 قرقیزستان
  کسب مقام قهرمانی کشور در رده سنی زیر 20 سال - 1394
  کسب مقام دومی مسابقات سریع و چهارمی متعارف قهرمانی اسیا - رده سنی زیر 18 سال -ایران 2013
  كسب مقام دوم تيمي در مسابقات المپياد جهاني زير 16 سال (استانبول 2012)
  مقام چهارم زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام اول اسيا در مسابقات سريع و بليتس زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا (2012 سريلانكا)
  مقام ششم مسابقات قهرمانی جهان در رده سنی زیر 16 سال 2011
  قهرمان جشنواره سراسری کشور در سال 90
  مدال نقره زیر 16 سال اسیا فیلیپین 2011
  نفر سوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال
  مدال برنز تیمی المپیاد جهانی2011 - مدال طلای انفرادی المپیاد جهانی 2011
  مدال طلای تیمی مسابقات ازاد ترکیه 2011

 • استاد فیده انوشا مهدیان
  استاد فیده انوشا مهدیان
  مقام سوم مسابقات زون 3/1 آسیا در سال 1398
  مقام اول مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر16سال 1397
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده زیر 20 سال97
  مقام سوم تیمی المپیاد جهانی شطرنج سال 2018
  نائب قهرمان کشور رده زیر 20 سال کشور 96
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال 1396
  نائب قهرمان مسابقات سریع آسیا رده سنی زیر 20 سال 1396
  نائب قهرمان کشور مرحله اول ودوم رده سنی زیر 14 سال 1395
  نائب قهرمان مرحله اول کشور رده سنی زیر 20سال 1395
  مقام سوم کشور در رده سنی زیر 14 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر ١٢سال _ 1392

 • هستی خسروی
  هستی خسروی
  مقام دوم رده سنی زیر 10 سال1396
  کسب عنوان سومی قهرمانی جهان در رده سنی زیر 8 سال -216
  قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان رده سنی زیر 6 سال جشنواره کشور - 1392

 • محمد صادق نادری
  محمد صادق نادری
  قهرمان مسابقات اماتوزی اسیا- اصفهان 2016
  نایب قهرمان رده سنی زیر 14 سال پسران - 1394

 • محسن ترکان
  محسن ترکان
  نایب قهرمان مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • امیرحسین بادکوبی
  امیرحسین بادکوبی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 14 سال کشور در سال 1391
  كسب مقام اول اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان -1391)
  نایب قهرمان مسابقات زیر 20 سال کشور در سال 1391
  مقام سوم در رده سنی زیر 12 سال در سال 90-1389

 • علیرضا آقائی
  علیرضا آقائی
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 18 سال کشور در سال 1391
  مقام دوم تيمي زير 16 سال اسيا(سريلانكا2012)
  نفر دوم مسابقات قهرمانی کشور در رده سنی زیر 16 سال در سال 90-1389
  تکرار مقام دوم رده سنی زیر 16 سال کشور - سال 91-1390

 • فراز قلعه دار
  فراز قلعه دار
  نايب قهرمان اوپن زنده ياد دكتر نوابي (كرمان - 1391)
  قهرمان کشور در سال 1390 (رده سنی زیر 20سال)

 • استاد فيده پرنيان عباسي
  استاد فيده پرنيان عباسي
  کسب مقام سوم رده سنی زیر 12 سال کشور در سال 1391
  کسب مقام اول مشترک و عنوان استادي فيده مسابقات اسه ان در مسابقات اسه ان 2012
  مقام دوم قهرمانی کشور در رده زیر 10سال- سال 90-1389

 • رامیلا واگوهیان
  رامیلا واگوهیان
  مقام سوم زیر 18 سال 1396
  کسب مقام سوم بازیهای سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 15 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 20 سال دختران - 1394
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال - 1393
  مقام سوم قهرمانی کشور - رده سنی زیر 14 سال - 1392
  مقام دوم زیر 8سال کشور در سال 1388

 • اشکان ازلی
  اشکان ازلی
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 16 سال(1392) و راهیابی به مسابقات قهرمانی اسیا(2014)
 • طناز ازلی
  طناز ازلی
  مقام سوم مسابقات قهرمانی بانوان کشور سال 1397 و عضویت در تیم ملی کشور
  نائب قهرمان کشور در رده سنی زیر 18 سال 1397
  مقام دوم مسابقات آسیایی رده سنی زیر 16 سال 2017
  مقام سوم سریع قهرمانی آسیا رده سنی زیر 16 سال 2017
  قهرمان کشور دررده سنی زیر16سال دختران 1395
  نایب قهرمان رده سنی زیر 15 سال دختران مدارس اسیا و کسب عنوان wcm - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 14 سال - 1393

 • فاطمه مشهدی
  فاطمه مشهدی
  کسب مقام سوم زیر 12 سال کشور درسال 1397
  مقام سوم رده سنی زیر 10 سال 1396
  کسب عنوان دومی مسابقات سریع مدارس اسیا در رده سنی زیر 9 سال دختران - تهران 2016
  نایب قهرمان کشور در رده سنی زیر 8 سال دختران - 1394
  قهرمان کشور در جشنواره کشوری رده سنی زیر 6 سال - تهران - 1392

 • کیارش نجفی
  کیارش نجفی
  1390- مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا2011
  قهرمان استات اصفهان در رده سنی زیر 16 سال - 1394

 • خشایار رجبی
  خشایار رجبی
  مقام سوم تیمی دانش اموزان اسیا - 2011
 • امید کریمی
  امید کریمی
  دارنده مدال برنز قهرمانی کشور کم بینایان و نابینایان - 1395 رامسر
 • عسل کاظم زاده
  عسل کاظم زاده
  کسب عنوان بهترین بازیکن ریتینگ دار زیر 1900 بانوان اماتوری اسیا- اصفهان 2016
  قهرمان استان در رده سنی زیر 12 سال - 1393
  راهیابی به فینال قهرمانی کشور بانوان (انتخابی تیم ملی بزرگسالان)1393
  قهرمان استان در رده سني زير 10 سال دختران -1391
  قهرمان استان در رده سنی زیر 20 سال دختران - سال 1390
  مقام هفتم رده سنی زیر 10 سال کشور - سال 91-1390
  مقام چهارم مسابقات قهرمانی کشور رده سنی زیر 8 سال 90-1389

 • ایدا عباسی نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  ایدا عباسی نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390 و قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران
  نفر چهارم کشور در رده سنی زیر 10 سال 91-1390
  قهرمان استان در رده سنی زیر 10 سال دختران

 • مسعود ایرانپور
  مسعود ایرانپور
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1800 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • علی کدخدائی
  علی کدخدائی
  بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 2000 مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • محمد جواد نادری
  محمد جواد نادری
  بهترین بازیکن بدون ریتینگ مسابقات اماتوری اسیا- اصفهان 2016
 • نگین ماجد
  نگین ماجد
  کسب عنوان بهترین بازیکن با ریتینگ زیر 1700 مسابقات اماتوری بانوان اسیا-اصفهان 2016
 • قهرمانان استان در سال 1398
  قهرمانان استان در سال 1398
  معرفی قهرمانان مسابقات استان در سال 1398
 • پدرام ناظمی
  پدرام ناظمی
  قهرمان بلیتس استان در سال 1398
 • بهزادکلانتری
  بهزادکلانتری
  قهرمان مسابقات پیشکسوتان استان اصفهان درسال 1398
 • علی صفیری
  علی صفیری
  قهرمان استان اصفهان در سال 1398